Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Czy warto mieć konto bankowe będąc nastolatkiem

Krzysztof Gibek   •   25 listopada 2021 r.

Posiadanie konta bankowego jest niezbędne w dorosłym życiu, ale nastolatkowi również może przynieść sporo korzyści, a co najważniejsze, dać cenne doświadczenie w korzystaniu z bankowych produktów. A jest z czego wybierać, bo banki mają w ofercie atrakcyjne konta dla młodych, za które nie trzeba ponosić zbędnych opłat.

Samodzielnie zarządzasz pieniędzmi

Jeśli otrzymujesz kieszonkowe od rodziców, czemu nie miałbyś dostawać ich na konto? Dzięki temu łatwiej zapanować nad tym, na co się rozchodzą – w historii transakcji sprawdzisz, ile i gdzie wydajesz. To pomoże Ci zastanowić się na przykład, czy trzecie zakupy w sklepie odzieżowym w miesiącu naprawdę były potrzebne i czy nie lepiej byłoby odłożyć część wydanych pieniędzy na konto oszczędnościowe.

To duża frajda, a zarazem lekcja dorosłości, gdy samodzielnie planujesz i kontrolujesz wydatki z myślą o tym, by po pewnym czasie uzbierała się dodatkowa suma do spożytkowania na co tylko chcesz.

Uczysz się bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej

Korzystanie z bankowości internetowej bardzo ułatwia życie – nie trzeba chodzić do oddziału banku i praktycznie wszystko można załatwić sprzed ekranu. Komputer, smartfon lub tablet, jest bramą przez którą mamy dostęp do swoich pieniędzy niezależnie od miejsca i pory dnia. Stopniowe oswajanie się z tym, jak działają poszczególne funkcje bankowości online da Ci zestaw praktycznych umiejętności, które przydadzą się w wielu sytuacjach nastoletniego i dorosłego życia.

Masz ukończone 18 lat? Załóż Konto Przekorzystne dla Młodych, zgarnij premię 300 zł, 100 zł na gamingowe i sportowe nagrody i aż 7% na koncie oszczędnościowym!

Co jeszcze bardziej istotne, nauka przez praktykę jest najbardziej skuteczna, dlatego zjawiska takie jak phishing, scam, próby wyłudzania danych i inne SMS-owe oraz e-mailowe przekręty zaczną zwracać Twoją uwagę. Umiejętność ich rozpoznawania jest kluczowa, by bezpiecznie korzystać ze wszystkich dobrodziejstw internetu.

Korzystasz z mobilnych aplikacji bankowych

Aplikacje mobilne tworzone przez banki stały się podstawowym, bo dostępnym pod ręką 24 godziny na dobę, narzędziem do kontroli pieniędzy zgromadzonych na koncie. Dzięki nim możesz dosłownie w każdej chwili zrobić przelew, doładować konto w telefonie, czy sprawdzić, ile pieniędzy Ci zostało. Co więcej, możesz natychmiastowo przelewać pieniądze do znajomych na numer telefonu korzystając z Blika.

Do tego płatności za bilety komunikacji miejskiej, czy bilety do kina, programy rabatowe, płatności telefonem. A jeśli chcesz zmobilizować się do odkładania, możesz ustawić cele oszczędnościowe. O wszystkim, co oferują apki banków więcej przeczytasz w tekście Aplikacje mobilne banków – do czego służą i jak z nich korzystać.

Płacisz mobilnie i zapominasz o portfelu

Żeby zapłacić za zakupy nie potrzebujesz nosić ze sobą portfela, nie potrzebujesz nawet mieć przy sobie karty. Konfiguracja usługi wirtualnego portfela, umożliwiającego płatności telefonem (Apple Pay, Google Pay) jest banalnie prosta, a daje naprawdę dużo możliwości.

Równie proste jest korzystanie z Blika, do którego dostęp daje aplikacja mobilna banku. A jeśli potrzebujesz gotówki, wypłacisz ją z bankomatu właśnie za pomocą kodu Blik. Co więcej, w kolejnych smartwatchach pojawiają się mechanizmy pozwalające na płatności zbliżeniowe, więc możesz płacić również zegarkiem. O wszystkich przeczytasz w artykule Płatności mobilne – jak płacić telefonem i zegarkiem.

Płacisz błyskawicznie za zakupy w sieci

Posiadając konto bankowe możesz samodzielnie i błyskawicznie płacić za zakupy w sklepach internetowych, na Allegro, w serwisach z grami i ze streamingiem filmów czy muzyki. Dzięki płatnościom natychmiastowym, oferowanym we współpracy z bankami przez Przelewy24, PayU, DotPay czy Tpay, sprzedający otrzyma Twoją wpłatę kilka minut po transakcji, a Ty dzięki temu szybciej otrzymasz zamówiony produkt.

Z kolei tam, gdzie konieczne jest zapłacenie kartą (np. w zagranicznych sklepach online) możesz wykorzystać Apple Pay i Google Pay, dzięki czemu zapłacisz i szybciej (nie musisz wpisywać danych, które są zapisane i chronione w wirtualnym portfelu) i bezpieczniej (prawdziwy numer karty nie jest przekazywany do systemu sklepu).

Doładowujesz telefon kilkoma kliknięciami

Konto w banku pozwala Ci również doładować telefon na kartę nie wstając od komputera lub nie wypuszczając z rąk smartfona. Wystarczy, że zalogujesz się do bankowości internetowej i wybierzesz opcję „doładuj telefon”, podasz numer, kwotę i operatora. Telefon zostanie błyskawicznie zasilony środkami z Twojego konta, bez dodatkowych kosztów.

Korzystasz ze zniżek i rabatów

Wybierając odpowiednie konto młodzieżowe będziesz mógł nie tylko oszczędzać, wykonywać przelewy, czy doładowywać telefon, ale również korzystać ze specjalnych promocji i rabatów. Wiele banków posiada programy rabatowe, dzięki którym płacąc kartą, na przykład w pizzerii, czy KFC możesz zapłacić mniej nawet o połowę. Dostępne są też aplikacje na smartfony, które umożliwiają skorzystanie ze zniżek do znanych, sieciowych sklepów odzieżowych, księgarni i innych sieci handlowych.

Zabezpieczasz się przed kradzieżą lub zgubieniem pieniędzy

Nie mając konta jesteś zmuszony do korzystania z gotówki. Na wyjazdach, zielonych szkołach, koloniach i obozach z reguły masz przy sobie większą kwotę, na cały wyjazd. Jeśli Twoje pieniądze by zginęły, sprawa robi się poważna.

Z kolei mając konto dla młodzieży możesz czuć się dużo bezpieczniej: dostęp do pieniędzy zapewnia Ci karta płatnicza lub telefon. Jeśli potrzebujesz gotówki, możesz co parę dni wypłacić z bankomatu potrzebną kwotę – nie musisz mieć wszystkiego przy sobie. A jeśli zaginie karta, wystarczy zadzwonić i poinformować o tym bank. Zostanie zablokowana i nikt nie będzie mógł jej użyć.

Możesz też w ogóle zrezygnować z banknotów i monet na rzecz płatności bezgotówkowych ograniczając się do karty/telefonu. Co więcej, w nagłej sytuacji możesz poprosić rodzica o przelanie odpowiedniej kwoty, która pojawi się na Twoim koncie natychmiast (np. poprzez przelew ekspresowy albo Blikiem na telefon).

Zdobywasz wiedzę na temat finansów

Co to jest oprocentowanie rachunku i jak na nie wpływają stopy procentowe? Za co banki mogą pobierać prowizję? Czy za korzystanie z karty pobierana jest opłata? Na te i wiele innych pytań poznasz odpowiedź już po krótkim okresie korzystania z własnego konta.

Wiedzę najlepiej zdobywa się w praktyce, a własne konto młodzieżowe to pierwszy krok w tym kierunku. Dzięki temu, gdy już osiągniesz pełnoletniość będziesz bez problemów poruszać się wśród zwrotów i wyrażeń używanych przez banki, a co najważniejsze, będziesz rozumieć kwestie finansowe (czego niestety wiele starszych osób nie potrafi).

Jak wybrać odpowiednie konto dla siebie?

Wybór pierwszego konta bankowego może sprawiać trudność – nie ma w tym nic dziwnego. Pamiętaj, że nie należy kierować się wyłącznie reklamami, a warto sprawdzić, jakie szczegóły kryją się w danej ofercie. Nie jesteś zdany sam na siebie – w naszym serwisie znajdziesz kompletne porównanie kont bankowych dla osób poniżej 18 lat. Jeśli zdecydujesz, że już czas mieć konto, zajrzyj do artykułu konto młodzieżowe – ranking.

Krzysztof Gibek
Absolwent socjologii, zaangażowany w tematykę finansów i giełdy, z doświadczeniem w pracy w bankowości. Od ponad 10 lat analizuje produkty finansowe dla młodzieży i studentów, a od ponad 7 lat dzieli się swoją wiedzą na łamach serwisu KontoMłodzieżowe.com.