Chcesz mieć własne konto w banku i łatwo płacić oraz rozliczać się ze znajomymi? Nie chce Ci się przeglądać tabel i analiz, żeby wybrać najtańsze konto młodzieżowe? Skorzystaj z naszej porównywarki.
Odpowiedz na 5 łatwych pytań, a otrzymasz listę kont bankowych, które spełniają Twoje wymagania. Cały proces postaraliśmy się uprościć tak, że zajmie Ci jakieś… 30 sekund 😄
Na rynku jest kilkanaście kont dla młodych, więc jest z czego wybierać. Zapytamy Cię o 5 rzeczy – najważniejsze informacje, które pozwolą nam podpowiedzieć Ci takie konto, które najlepiej spełni Twoje potrzeby:
Przede wszystkim, ważne jest czy masz ukończone 18 lat. Część banków dzieli ofertę kont dla młodych na konta dla osób niepełnoletnich (od 13 do 18 lat) oraz dla osób pełnoletnich (od 18 do mniej więcej 24 lat).
Aktywne korzystanie z konta i karty to w niektórych bankach warunek, który musi zostać spełniony, żeby uniknąć miesięcznej opłaty za kartę. Rzadziej dotyczy to opłaty za konto. Najczęściej wystarczy jedna lub dwie płatności kartą lub BLIK-iem miesięcznie. Jeśli zamierzasz regularnie korzystać ze swojego konta młodzieżowego, nie będzie z tym żadnego problemu. Ale jeśli konto ma być dla Ciebie dodatkiem – lepiej wybrać takie, które jest bezwarunkowo darmowe.
Wpłaty i wypłaty gotówki dla młodzieży zwykle nie są tak ważne jak dla dorosłych. Płatności zbliżeniowe kartą lub telefonem, czy przelewanie pieniędzy na numer telefonu za pomocą BLIK, to w końcu nic trudnego dla osób tak obytych z nowymi technologiami. Wystarczy aplikacja bankowa i można zapomnieć o rozliczaniu się w gotówce, a w razie potrzeby znaleźć odpowiedni bankomat lub wpłatomat, który umożliwi wypłatę lub wpłatę gotówki za darmo. Jednak dla niektórych, gotówka to wciąż nadal ważna kwestia. Takie osoby na pewno ucieszą się z darmowych wypłat gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz z możliwości darmowych wpłat w oddziałach oraz korzystania z jak najszerszej liczby wpłatomatów.
Podobnie, gdy często jeździsz za granicę, ważne dla Ciebie pewnie będą możliwości darmowej wypłaty gotówki za granicą oraz opłata za przewalutowanie transakcji, którą pobierają niektóre banki. Przewalutowanie to prowizja za przeliczenie kwoty w obcej walucie, na kwotę w walucie, w której prowadzone jest konto. Jeśli konto masz w złotówkach, a płacisz w Euro, bank pobiera zatem prowizję za przeliczenie kwoty w Euro na złotówki.
Ostatnia sprawa to sposób założenia konta. Wszystkie banki umożliwiają założenie konta młodzieżowego przez internet przez osoby, które ukończyły 18 lat, jednak nie zawsze może to zrobić osoba niepełnoletnia. W niektórych bankach, niepełnoletni muszą pofatygować się do oddziału. Jeśli wizyta w banku nie wchodzi w grę, podpowiemy Ci te konta, które mimo młodego wieku możesz założyć online.