Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Zmiany w płatnościach przez internet kartami PKO BP

Redakcja   •   Aktualizacja: 2 maja 2016 r.

Jeśli posiadasz kartę wydaną przez PKO BP i płacisz, lub zamierzasz płacić nią przez internet, zapoznaj się z ważnym komunikatem dotyczącym sposobu autoryzacji transakcji.

W skrócie: dokonując płatności w sklepie oznaczonym „MasterCard SecureCode” lub „Verified by VISA” będziesz musiał zalogować się do swojego konta i podać kod jednorazowy otrzymany SMS-em, wygenerowany w aplikacji lub „zdrapany” z karty. Zmiany mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa transakcji.

Na stronie banku czytamy:

Po dniu 1 maja 2016 r. PKO Bank Polski wprowadza bezpłatną usługę 3D-Secure, dzięki której płatności realizowane kartami w sklepach internetowych oznaczonych symbolami „MasterCard SecureCode” lub „Verified by VISA” będą dodatkowo zabezpieczone kodem jednorazowym.
Jeśli tylko sklep internetowy korzysta z usługi 3D-Secure już po 1 maja 2016 r. przy każdej płatności kartą PKO Banku Polskiego oznaczoną symbolem Visa lub MasterCard może być wymagane podanie kodu jednorazowego:

  • z aktualnego narzędzia autoryzacyjnego (kodu SMS, kodu z karty kodów jednorazowych lub kodu z aplikacji token) po zalogowaniu się do serwisu internetowego iPKO, w przypadku Klientów posiadających dostęp do serwisu internetowego iPKO,
  • otrzymanego SMS-em w przypadku klientów, którzy nie posiadają dostępu do serwisu internetowego iPKO lub klientów posiadających dostęp do serwisu internetowego iPKO, którzy skorzystają z opcji „Autoryzacja SMS”. Prośba o kod jednorazowy pojawi się w specjalnym oknie w obrębie którego musi znajdować się zamknięta kłódka (przygotowanym w stylistyce serwisu internetowego iPKO) wywołanym automatycznie na zakończenie procesu płatności. Pojawienie się tej kłódki sygnalizuje, że strona jest zabezpieczona certyfikatem bezpieczeństwa i połączenie jest szyfrowane.

Usługa jest aktualnie dostępna w ofercie Banku i mogą z niej korzystać klienci PKO Banku Polskiego posiadający dostęp do serwisu internetowego iPKO – wystarczy dokonać jej aktywacji. Po 1 maja 2016 r. usługa będzie automatycznie obowiązywała w każdym sklepie internetowym korzystającym z 3D-Secure, a jej aktywacja przez klienta nie będzie już wymagana.

Pełny komunikat znajdziesz pod tym linkiem.