Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Od ilu lat można mieć konto w banku

Mateusz Skrzypczak, Paweł Zawistowski   •   05 stycznia 2022 r.

Konto dla młodzieży można otworzyć w większości polskich banków nawet jeśli nie osiągnęło się jeszcze pełnoletniości. Jaka jest minimalna granica wieku, która upoważnia do otwarcia konta bankowego? Które banki umożliwiają otwarcie konta przez internet nawet wtedy, gdy nie masz jeszcze skończonych 18 lat?

13 lat – wiek, który pozwala Ci mieć swoje konto

Swoje własne konto bankowe możesz posiadać od momentu, gdy skończysz 13 lat. Wtedy osiągasz ograniczoną zdolność do czynności prawnych – tak nazywa się formalnie możliwość do zarządzania pieniędzmi, ale po wcześniejszej zgodzie przedstawiciela ustawowego (czyli rodzica lub opiekuna prawnego). Wiąże się to z tym, że od tego momentu możesz posiadać swoje własne konto bankowe, za zgodą rodziców.

Jeśli więc masz skończone 13 lat, i rodzic zgodzi się na otwarcie konta, możesz normalnie i samodzielnie korzystać z rachunku młodzieżowego, bankowości internetowej, karty płatniczej, aplikacji mobilnej, Blika, płatności telefonem – czyli ze wszystkiego, co jest potrzebne nastolatkowi.

Limity transakcji są niższe, niż w przypadku dorosłych kont, a rodzic może je zmienić. Nie może jednak zablokować Twoich zakupów, jeśli mieszczą się w ramach ustalonych limitów. Nie musisz też prosić o zgodę na daną płatność.

Czego nie możesz zrobić samodzielnie? Nie możesz zaciągać zobowiązań, czyli brać pożyczek i kredytów oraz otwierać innych produktów oferowanych przez bank.

Pełną zdolność do czynności prawnych, a co za tym idzie, nieograniczoną niczym możliwość zaciągania zobowiązań i podpisywania umów zyskujesz stając się pełnoletnim, w wieku 18 lat. Wtedy możesz zupełnie samodzielnie otwierać konto w banku i podpisywać inne dokumenty (jak na przykład umowę z operatorem komórkowym – czyli możesz mieć telefon już „na siebie”).

Masz ukończone 18 lat? Załóż Konto Przekorzystne dla Młodych, zgarnij premię 300 zł, 100 zł na gamingowe i sportowe nagrody i aż 7% na koncie oszczędnościowym!

Czy mogę mieć konto mając mniej, niż 13 lat?

Jeśli nie masz jeszcze 13 lat, a chcesz posiadać konto bankowe, możesz je mieć, jednak będzie to rachunek stanowiący „część” konta Twojego rodzica. Twój tata, mama lub inna osoba, która sprawuje nad Tobą opiekę, będzie miała kontrolę nad pieniędzmi znajdującymi się na tym rachunku, ale nie znaczy to, że korzystanie z konta nie będzie dla Ciebie frajdą. Dlaczego? Coraz więcej banków oferuje konta dla dzieci poniżej 13 lat, nazywając je najczęściej rachunkami „junior”, które mają dopasowane do potrzeb dzieci, zabawne i użyteczne aplikacje mobilne. Możesz też mieć swoją własną kartę, dzięki której noszenie pieniędzy w portfelu nie będzie już koniecznością. Posiadanie konta tego typu stanowi pierwszy, istotny krok w edukacji finansowej i może Cię wiele nauczyć.

Mateusz Skrzypczak
Żywo zainteresowany światem i bieżącymi wydarzeniami, szczególnie ekonomicznymi i gospodarczymi. Nieustannie trzyma rękę na pulsie rynku bankowego w Polsce oraz dba o odpowiedzialne zarządzanie budżetem osobistym i skuteczne pomnażanie kapitału.

Słownik pojęć

Karta przedpłacona (pre-paid)

- to rodzaj karty płatniczej, która nie musi być powiązana z rachunkiem osobistym, ani z konkretną osobą (może to być karta na okaziciela). Aby dokonywać płatności kartą pre-paid należy najpierw wpłacić pieniądze na jej rachunek techniczny.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!