Ile kosztuje konto młodzieżowe w banku
Strach przed opłatami często powoduje odłożenie otwarcia pierwszego rachunku osobistego aż do pełnoletniości. Wielu z Was, i słusznie, nieufnie podchodzi do bankowych reklam, dlatego postaramy się wyjaśnić główne wątpliwości: czy za posiadanie konta w banku się płaci oraz czy istnieją bezpłatne konta dla młodzieży?
Otwarcie i prowadzenie konta
Zdecydowana większość kont młodzieżowych jest prowadzona bezpłatnie – oznacza to, że za samo posiadanie rachunku (a wcześniej jego otwarcie), bank nie pobiera opłat. Mimo to zawsze przed wyborem banku i podpisaniem umowy trzeba sprawdzić stałe, miesięczne koszty. Pomocny jest w tym nasz ranking kont dla młodzieży, w którym znajdziesz zestawienie najważniejszych opłat w różnych bankach.
Przelewy
Podstawowe operacje wykonywane samodzielnie, tak jak przelewy przez internet, w większości banków są darmowe. Zdarzają się jednak takie konta, w których bez opłat przelewać możemy pieniądze jedynie na konta w tym samym banku, a za tzw. przelewy zewnętrzne, czyli te do innych banków, trzeba zapłacić na przykład 50 gr lub 1 zł. Wydaje się, że to niewielka kwota, jednak pobieranie opłat za przelewy w obecnych czasach jest przeżytkiem. Dobre konto młodzieżowe powinno oferować darmowe przelewy internetowe do innych banków.
Wypłaty z bankomatów
Korzystanie z bankomatów trzeba podzielić na dwie kategorie – wypłaty z bankomatów własnych (czyli tych, należących do banku lub do sieci, z którą bank współpracuje) oraz wypłaty z bankomatów obcych. Te pierwsze są darmowe, choć liczba bankomatów jest zależna od banku – w jednym może ich być kilka tysięcy, w innym kilkaset (w całym kraju).
Wypłaty z bankomatów obcych są płatne, i to całkiem sporo – często jest to kwota 5 zł. Dlatego zawsze należy sprawdzić, z jakich bankomatów możesz korzystać.
Pozytywnie na tym tle wyróżniają się banki, które umożliwiają darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce (czasem również i na świecie). W ich przypadku wszystkie wypłaty traktowane są tak samo, niezależnie od tego do jakiej sieci należy bankomat.
Posiadanie karty płatniczej
W przypadku „plastikowego pieniądza” najczęściej mamy do czynienia następującą zasadą: jeśli często korzystasz z karty, nie ponosisz żadnych opłat za jej posiadanie. Co to znaczy? Bank określa minimalną kwotę, którą należy wydać w miesiącu przy użyciu karty, aby za nią nie płacić – może to być na przykład 100 lub 200 złotych. Jeśli Twoje wydatki będą mniejsze, za kartę zapłacisz kilka złotych (najczęściej od 3 do 5 zł).
W przypadku kont młodzieżowych zdarza się jednak, że banki idą na rękę młodym i zwalniają ją z obowiązku wydawania kwoty minimalnej, a karta staje się darmowa bez żadnych warunków – tak na przykład jest w mBanku, czy ING.
Wyciągi, potwierdzenia, dokumenty
Tym, co z pewnością jest obłożone wysoką opłatą, są wszelkiego rodzaju dokumenty przygotowywane przez bank na Twoje życzenie. Jeśli chcesz otrzymywać papierowe wyciągi z konta, musisz liczyć się z wydatkiem kilku lub kilkunastu złotych miesięcznie (wyciągi otrzymywane przez internet są natomiast bezpłatne). Wysokie są również opłaty za dokumenty przygotowywane przez doradcę w oddziale banku, takie jak wydanie zaświadczenia o stanie rachunku, czy odpisy umów zawartych z bankiem. W normalnych warunkach korzystania z konta tego typu dokumenty nie są potrzebne niemal nigdy – najczęściej okazują się niezbędne w sprawach sądowych, czy w kontakcie z urzędami państwowymi.
Czy istnieje darmowe konto?
Brak opłat za konto jest jak najbardziej możliwy, pod warunkiem, że wiesz za które operacje i usługi naliczane są opłaty. Jeśli będziesz wiedzieć na przykład, z których bankomatów wypłacać pieniądze i jak zostać zwolnionym z opłaty za kartę, szybko wyrobisz w sobie nawyki pozwalające bezpłatnie korzystać z konta osobistego. O czym warto pamiętać, aby cieszyć się niskimi opłatami przeczytasz w artykule Jak nie płacić za konto bankowe dla młodzieży.