Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Bankier.pl: Klienci banków życzyliby sobie mniej zmian i wyższego oprocentowania

Redakcja   •   10 stycznia 2017 r.

Portal finansowy Bankier.pl przeprowadził interesującą ankietę wśród swoich czytelników, pytając ich czego oczekiwaliby od banków w 2017 roku. Zdecydowanie przeważyła potrzeba wyższego oprocentowania oszczędności – lokat bankowych i rachunków oszczędnościowych.

Wzrost oprocentowania wskazało ponad 23% ankietowanych. Natomiast na poniższe kwestie uwagę zwróciło po 10-11% respondentów:

  • większa stabilność oferty, tzn. mniej zmian w regulaminach oraz taryfach opłat i prowizji
  • częstsze promocje i bonusy dla aktywnych klientów, nie tylko dla nowych
  • większe bezpieczeństwo danych
  • tańsza oferta prowadzenia rachunków osobistych

Tuż za tą czwórką uplasowała się interesująca potrzeba bardziej przejrzystych regulaminów i cenników. Rzeczywiście – próbując analizować taryfy opłat i prowizji niektórych banków, można złapać się za głowę.

Interesujące, że relatywnie mało respondentów odczuło potrzebę wprowadzenia nowych technologii lub sposobów płatności – odpowiednio 5% i 3,33%. To dość zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że polski sektor bankowy należy już do jednych z najlepiej rozwiniętych technologicznie w Europie.

Pełne wyniki ankiety na stronie Bankier.pl.

Przeczytaj również

Słownik pojęć

Stopa procentowa

- określa ile kosztuje pożyczenie pewnej sumy pieniędzy. Stopy procentowe określane są przez państwo (a konkretnie przez Radę Polityki Pieniężnej) i odnoszą się do odsetek, jakie banki muszą zapłacić za pożyczenie pieniędzy od Narodowego Banku Polskiego i od siebie nawzajem. Ta cena z kolei wpływa na warunki, na jakich banki udzielają kredytów nam, zwykłym obywatelom. Im wyższe stopy procentowe, tym wyższe oprocentowanie kredytu. W czasie, gdy obowiązują niskie stopy procentowe, za pożyczenie pieniędzy z banku zapłacimy mniej, z drugiej strony zarobimy mniej na odsetkach, jeśli ulokujemy oszczędności w banku. W okresie obowiązywania wysokich stóp procentowych, koszty pożyczenia pieniędzy z banku wzrastają, podobnie jak oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Na stronie NBP znajduje się długi, ale interesujący artykuł nt. stóp procentowych.
Więcej pojęć »