Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Najczęściej wybierane konta młodzieżowe w roku szkolnym 2019/2020

Mateusz Skrzypczak   •   11 maja 2020 r.

Rok szkolny zmierza powoli ku końcowi, i to nawet mimo przesunięcia egzaminów z powodu pandemii. Czas więc na nasze podsumowanie. Zobaczcie, jakie konta cieszyły się największą popularnością według naszych statystyk. Jeśli nie chce Wam się czytać analiz i porównywać ofert, to co wybrali inni może posłużyć jako istotna wskazówka.

mBank – eKonto możliwości

Największą popularnością wśród nastolatków nieprzerwanie cieszy się eKonto możliwości w mBanku: jest numerem jeden zarówno w naszym rankingu kont młodzieżowych, jak i najchętniej wybieranym rachunkiem przez odwiedzających nasz serwis. Również analiza eKonta możliwości i informacje o wprowadzanych w nim nowościach są w czołówce najczęściej odwiedzanych stron.

mBank to od lat jeden z liderów cyfrowej bankowości w Polsce, a eKonto możliwości to już trzecie wcielenie rachunku dedykowanego młodzieży. Konto przeznaczone jest dla osób w wieku od 13 do 24 roku życia i jest zakładane oraz prowadzone całkowicie za darmo. Posiadacze konta otrzymują również w pełni darmową kartę debetową do konta i darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie.

Oprócz karty, posiadacz konta w mBanku można dokonywać płatności za pomocą całego wachlarza płatności mobilnych: BLIK, Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay. mBank na bieżąco wprowadza też nowości w BLIK-u, dzięki czemu jego klienci jako jedni z pierwszych uzyskali dostęp do przelewów na telefon czy prośby o przelew BLIK.

Co najważniejsze, eKonto możliwości można założyć online nawet nie mając 18 lat, co nie jest w Polsce regułą, oraz rodzic wcale nie musi być klientem mBanku. W przypadku nie posiadania dowodu osobistego, do złożenia wniosku można użyć legitymacji szkolnej lub paszportu, a umowę podpisuje rodzic lub opiekun prawny (konto jest jednak Twoje, nie rodzica).

ING – Konto Mobi

Konto Mobi w ING to faktycznie dobry wybór, zwłaszcza gdy jego posiadacz nie planuje szczególnie dużo płacić gotówką. Konto i karta, podobnie jak w przypadku mBanku, są w pełni bezpłatne. Jednak darmowe wypłaty z bankomatów obejmują tylko maszyny ING oraz Planet Cash, co mimo szerokiej sieci zwłaszcza Planet Cash, może być czasami niedogodnością. Dlatego też ING nie pobiera prowizji za pierwszą w miesiącu wypłatę z bankomatu obcego – raz w miesiącu można więc „awaryjnie” za darmo wypłacić pieniądze z dowolnego bankomatu w Polsce.

Posiadanie konta w ING ma jednak sporo plusów: zarówno bankowość internetowa jak i aplikacja mobilna ING są bardzo przejrzyste i łatwe w obsłudze, a bank również na bieżąco wprowadza nowinki technologiczne. Do dyspozycji są więc BLIK, Apple Pay i Google Pay, a także przelewy na telefon BLIK i prośby o przelew BLIK.

Konto Mobi można założyć online pod warunkiem ukończenia 18 roku życia. Osoby młodsze niestety muszą pofatygować się do oddziału z rodzicem lub opiekunem prawnym. Konto może założyć osoba od 13 do 26 roku życia.

Pekao SA – Konto Przekorzystne do 26 lat

Podium najczęściej wybieranych rachunków w roku szkolnym 2019/20 zamyka numer 2 naszego rankingu, czyli Konto Przekorzystne do 26 lat w Banku Pekao SA (ten z żubrem). Również w tym przypadku konto i karta są bezpłatne bez żadnych warunków, a wypłaty są darmowe ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie – tak samo jak u klientów mBanku.

Posiadacze konta mają do dyspozycji trochę mniejszy zakres płatności mobilnych niż we wcześniej wspomnianych rachunkach, bo tylko BLIK (w tym przelew na numer telefonu) i Apple Pay. Z drugiej strony, bank niejako wymusza korzystanie z aplikacji mobilnej, ponieważ za SMS-y z kodami do potwierdzania przelewów bank pobiera prowizję w wysokości 20 groszy za każdy. Za darmo można potwierdzać przelewy tylko w aplikacji mobilnej!

Posiadaczem konta może być osoba w wieku od 13 do 26 roku życia. Konto można założyć online, ale tak jak w przypadku ING, tylko po ukończeniu 18 lat. Osoby młodsze muszą udać się do oddziału z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Pozostałe konta

To tylko 3 spośród kilkunastu kont młodzieżowych oferowanych przez banki w Polsce. Chcesz zobaczyć kompletne porównanie wszystkich rachunków na rynku? Zapraszamy do naszego rankingu kont młodzieżowych ›

Mateusz Skrzypczak
Żywo zainteresowany światem i bieżącymi wydarzeniami, szczególnie ekonomicznymi i gospodarczymi. Nieustannie trzyma rękę na pulsie rynku bankowego w Polsce oraz dba o odpowiedzialne zarządzanie budżetem osobistym i skuteczne pomnażanie kapitału.