Tylko 23% rodziców daje kieszonkowe – badanie ING
Jedynie 23% rodziców z Polski daje swoim dzieciom regularne kieszonkowe. Na tle innych europejskich krajów to bardzo słaby odsetek – wynika z badania „Finansowy Barometr ING”.
Regularne kieszonkowe w Europie
W krajach biorących udział w badaniu ING dawanie kieszonkowego młodzieży jest znacznie bardziej popularne, niż w Polsce; dla przykładu w Niemczech kieszonkowe daje 54% rodziców – tyle samo co w Turcji, a w Austrii 44%. Twórcy badania wskazują, że jest to efektem braku tradycji. Tylko 18% rodziców w Polsce dostawało w dzieciństwie regularnie pieniądze na własne potrzeby.
Powody dawania kieszonkowego
Jak czytamy w raporcie: „głównym powodem, dla którego dajemy dzieciom kieszonkowe, to nauka odpowiedzialności za pieniądze (59%). Dopiero w dalszej kolejności Polacy wskazują na umożliwienie dzieciom kupna rzeczy, które potrzebują (45%). 73% Polaków przekazujących dzieciom pieniądze zauważyła, że ich pociechy lepiej zarządzają finansami, a 81% respondentów z Polski uważa, że dzięki kieszonkowemu ich dziecko zrozumiało wartość pieniądza”.
Badanie ING jasno pokazuje, że konieczna jest edukacja finansowa zarówno młodzieży, jak i rodziców. Przecież to właśnie regularne przekazywanie pieniędzy może pomóc wyrobić nawyk oszczędzania i mądrego gospodarowania budżetem. Więcej na ten temat w naszym artykule: Dlaczego rodzice powinni dawać kieszonkowe.
Źródło: Komunikaty prasowe ING Banku