Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Tylko 23% rodziców daje kieszonkowe – badanie ING

Redakcja   •   01 czerwca 2014 r.

Jedynie 23% rodziców z Polski daje swoim dzieciom regularne kieszonkowe. Na tle innych europejskich krajów to bardzo słaby odsetek – wynika z badania „Finansowy Barometr ING”.

Regularne kieszonkowe w Europie

W krajach biorących udział w badaniu ING dawanie kieszonkowego młodzieży jest znacznie bardziej popularne, niż w Polsce; dla przykładu w Niemczech kieszonkowe daje 54% rodziców – tyle samo co w Turcji, a w Austrii 44%. Twórcy badania wskazują, że jest to efektem braku tradycji. Tylko 18% rodziców w Polsce dostawało w dzieciństwie regularnie pieniądze na własne potrzeby.

Powody dawania kieszonkowego

Jak czytamy w raporcie: „głównym powodem, dla którego dajemy dzieciom kieszonkowe, to nauka odpowiedzialności za pieniądze (59%). Dopiero w dalszej kolejności Polacy wskazują na umożliwienie dzieciom kupna rzeczy, które potrzebują (45%). 73% Polaków przekazujących dzieciom pieniądze zauważyła, że ich pociechy lepiej zarządzają finansami, a 81% respondentów z Polski uważa, że dzięki kieszonkowemu ich dziecko zrozumiało wartość pieniądza”.

Badanie ING jasno pokazuje, że konieczna jest edukacja finansowa zarówno młodzieży, jak i rodziców. Przecież to właśnie regularne przekazywanie pieniędzy może pomóc wyrobić nawyk oszczędzania i mądrego gospodarowania budżetem. Więcej na ten temat w naszym artykule: Dlaczego rodzice powinni dawać kieszonkowe.

Źródło: Komunikaty prasowe ING Banku

Słownik pojęć

Stopa procentowa

- określa ile kosztuje pożyczenie pewnej sumy pieniędzy. Stopy procentowe określane są przez państwo (a konkretnie przez Radę Polityki Pieniężnej) i odnoszą się do odsetek, jakie banki muszą zapłacić za pożyczenie pieniędzy od Narodowego Banku Polskiego i od siebie nawzajem. Ta cena z kolei wpływa na warunki, na jakich banki udzielają kredytów nam, zwykłym obywatelom. Im wyższe stopy procentowe, tym wyższe oprocentowanie kredytu. W czasie, gdy obowiązują niskie stopy procentowe, za pożyczenie pieniędzy z banku zapłacimy mniej, z drugiej strony zarobimy mniej na odsetkach, jeśli ulokujemy oszczędności w banku. W okresie obowiązywania wysokich stóp procentowych, koszty pożyczenia pieniędzy z banku wzrastają, podobnie jak oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!