Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Nowości w aplikacji mBanku – płatności zbliżeniowe Blik i potwierdzanie transakcji biometrią

Redakcja   •   Aktualizacja: 24 sierpnia 2021 r.

mBank zapowiedział w czerwcu interesujące zmiany w swojej aplikacji mobilnej. Jedną ze zmian już wprowadzono – transakcje można teraz zatwierdzać odciskiem palca lub skanem twarzy. Wciąż czekamy jednak na płatności zbliżeniowe Blik.

Płatności zbliżeniowe Blik

Płatności zbliżeniowe Blik to mechanizm wyczekiwany już od paru lat – miał zostać wdrożony już w 2020 r., jednak prace znacząco się opóźniły. Czekamy na implementację tej technologii w mBanku, ponieważ w obecnych czasach będzie to zdecydowanie pożądana funkcja! Jak tylko będzie coś wiadomo – na pewno o tym napiszemy.

Potwierdzanie transakcji biometrią

Drugą istotną nowością jest możliwość potwierdzania wybranych operacji za pomocą danych biometrycznych, czyli odciskiem palca lub skanem twarzy (FaceID na iOS). Ta funkcja jest już dostępna, wystarczy zaktualizować aplikację do najnowszej wersji. Mogą z niej korzystać użytkownicy systemów iOS oraz Androida w wersji 10 lub wyższej.

Z tej formy potwierdzania operacji będzie można skorzystać m.in. przy wykonywaniu przelewów w złotówkach, transakcjach Blik, lub niektórych operacjach na kartach jak np. zmiana limitów. Dzienny limit transakcji, które można potwierdzić biometrią to 3000 zł. Po przekroczeniu tego limitu, operacje trzeba będzie zatwierdzać w standardowy sposób.

Funkcja nie jest włączona domyślnie – trzeba ją samodzielnie włączyć w ustawieniach aplikacji.

Inne nowości w aplikacji mBanku

Oprócz powyższych, bank zapowiedział także możliwość dokonania wpłaty:

  • w wybranych punktach handlowo-usługowych: kartą plastikową, kartą mobilną lub kartą w swoim urządzeniu mobilnym
  • we wpłatomatach: kartą mobilną lub kartą w swoim urządzeniu mobilnym

Niestety tutaj również nie podano konkretnych terminów.

Słownik pojęć

Lokata terminowa

- depozyt bankowy, w przypadku którego ustalone wcześniej odsetki są wypłacane deponentowi (osobie wpłacającej pieniądze do banku), gdy minie określony w umowie czas. Wcześniejsza wypłata pieniędzy z lokaty może wiązać się z utratą odsetek i jest to główna różnica pomiędzy lokatą a kontem oszczędnościowym.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!