Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Dlaczego rodzice powinni dawać Ci kieszonkowe?

Jan Boniecki   •   12 lutego 2014 r.

Jeśli rodzice nie są chętni, aby dawać Ci kieszonkowe, nie stoisz na straconej pozycji. Jeśli użyjesz racjonalnych argumentów za tym, dlaczego powinieneś otrzymywać pieniądze na własne potrzeby, rodzice powinni ponownie przemyśleć sprawę. Jakich argumentów użyć? Dlaczego powinieneś mieć kieszonkowe?

Nawyk i umiejętność oszczędzania

Trudno nauczyć się oszczędności, jeśli nie posiada się własnych pieniędzy. Odpowiedzialność za nie można poczuć w sytuacji, kiedy samodzielnie je wydajesz – podejmujesz dobre i złe decyzje, dzięki temu zdobywasz doświadczenie na przyszłość. Jeśli będziesz otrzymywać kieszonkowe i zmobilizujesz się do regularnego odkładania z nich pewnej części (na konto, do słoika, czy do skarbonki – na początku to nie jest istotne), będzie Ci łatwiej wyrobić w sobie nawyk oszczędzania. W dorosłym życiu jest on nieoceniony – pozwala lepiej planować i unikać kredytów, pożyczek i innych form zadłużenia. To mocny argument za tym, żeby upomnieć się o kieszonkowe.

Umiejętność planowania

Dysponując własnymi pieniędzmi nauczysz się także innej, bardzo ważnej rzeczy – planowania i myślenia przyszłościowego. Wiesz doskonale, że nowego telefonu, czy konsoli do gier nie da się kupić z dnia na dzień. Trzeba taki wydatek zaplanować odpowiednio wcześniej i uzbierać wystarczającą ilość pieniędzy. Regularnie odkładając część swojego kieszonkowego możesz udowodnić rodzicom swoją odpowiedzialność – chcę nowy smartfon za pół roku, więc już dziś zaczynam oszczędzać. Bez własnych pieniędzy nie będzie to możliwe.

Oswojenie z bankowością – nauka korzystania z konta

Jeśli się uda, najlepiej będzie, gdy przekonasz rodziców nie na kieszonkowe w postaci gotówki, ale jako przelew na Twoje (tak tak, Twoje) młodzieżowe konto bankowe. Dlaczego? Lista powodów jest długa. Konto młodzieżowe, które jak najbardziej może być bezpłatne (szczegóły w rankingu kont dla młodzieży), nauczy Cię obsługi bankowości internetowej, a także oswoi ze stroną internetową banku. Znajomość słownictwa i umiejętność odnajdywania ważnych informacji na stronie banku jest bardzo przydatną umiejętnością. Poza tym, gdy już zapoznasz się ze swoim rachunkiem, zaczniesz zwracać uwagę na to, co oferuje konkurencja i jakie ma opłaty – w końcu musisz je pokrywać ze swojego kieszonkowego.

Bardzo dobre jest sprawdzenie co jakiś czas, czy na pewno Twoje konto jest najlepsze (lub czy jest jednym z najlepszych). To pomoże Ci nauczyć się porównywać oferty, czytać gwiazdki i mały druk. Gdy w przyszłości przyjdzie Ci podjąć poważną decyzję (na przykład o zaciągnięciu kredytu), będziesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę. No i koronny argument – mając konto łatwiej będzie Ci udokumentować wydatki, jeśli rodzice tego zażądają. Wystarczy, że sprawdzisz historię rachunku w bankowości internetowej.

Rodzice nie chcą dawać Ci pieniędzy „za nic”

Jeśli rozmawiając o kieszonkowych słyszysz od swoich rodziców, że regularne dawanie Ci pieniędzy doprowadzi do lenistwa i spoczywania na laurach, albo po prostu mówią, że nie będą dawać Ci pieniędzy „za nic”, możesz wypracować model wynagradzania za Twoje zasługi i osiągnięcia, czyli po prostu za Twoje małe sukcesy. Jeśli będziesz mieć dobre oceny z klasówek, zakończysz semestr i rok zgodnie z oczekiwaniami lub powyżej oczekiwań, będzie to oznaczało, że solidnie wypełniasz swoje obowiązki. Można do tego dołożyć pomoc w remoncie mieszkania, czy w pracach, których nie wykonujesz na co dzień (np. odkurzanie i mycie samochodu). Zaproponuj rodzicom, aby za takie „dobre sprawowanie” nagradzali Cię pieniędzmi. Oczywiście będzie to wymagało od Ciebie nieco wysiłku, ale zdecydowanie się opłaci. Pamiętaj przy tym, aby nie żądać zapłaty za czynności, które są Twoim obowiązkiem – jak sprzątanie w pokoju lub mycie naczyń.

Rodzice twierdzą, że nie mają pieniędzy

Z ust rodziców często brzmią słowa: „Ledwo stacza nam do pierwszego, a Ty domagasz się pieniędzy. Nie mamy”. Faktycznie, sytuacja materialna wielu rodzin w Polsce jest trudna, i bieżące potrzeby pochłaniają niemal cały budżet. W takiej sytuacji możesz jednak zawrzeć z rodzicami układ – niech dają Ci pieniądze na to, co i tak Ci kupują, a Twoim zadaniem będą samodzielne zakupy. Być może uda Ci się trochę zaoszczędzić, na przykład wyszukując w internecie promocje i specjalne oferty. Wtedy zysk dla Ciebie. Jeśli pochodzisz z rodziny, w której się nie przelewa, stała styczność z pieniędzmi jest szczególnie ważna, aby nie powielić błędów swoich rodziców. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Co robić, jeśli rodzice są w trudnej sytuacji materialnej

Podsumowując – jak przekonać rodziców do kieszonkowego?

  • Własne pieniądze pomogą Ci nauczyć się oszczędzania
  • Dzięki kieszonkowym uczysz się rozsądnego planowania wydatków
  • Zdobywasz szacunek dla własnych pieniędzy i doceniasz ich wartość
  • Otrzymując kieszonkowe na konto bankowe uczysz się z niego korzystać
  • Oswajasz się z ofertą banków, poznajesz zasady pobierania opłat i prowizji
  • Twoje wydatki są zapisywane w historii rachunku – łatwiej będzie Ci je kontrolować
  • Jeśli rodzice nie chcą dawać pieniędzy „za nic” – opracuj z nimi plan wynagradzania za małe sukcesy
  • Jeśli pochodzisz z mniej zamożnej rodziny – poproś rodziców o pieniądze i samodzielnie kupuj to, co i tak musieliby Ci kupić