Jakie studia wybrać, żeby w przyszłości dobrze zarabiać? Podpowie ELA.
W piątek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiło portal ELA – Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych. Dowiecie się w nim, po której uczelni absolwenci zarabiają najwięcej i porównacie opłacalność studiowania kierunków w różnych dziedzinach.
Adres portalu to ela.nauka.gov.pl. Można generować statystyki w zależności od kierunku studiów, dziedziny lub obszaru wiedzy – w zależności od tego, czy chce się porównać dany kierunek na różnych uczelniach, czy też wybrać konkretny kierunkek w danej dziedzinie. Na przykład:
- Po wyszukaniu kierunku „finanse i rachunkowość”, okaże się że najbardziej „opłaca się” studiować w Warszawie: najwyżej zarabiający ukończyli studia II stopnia na kierunku Finanse, inwestycje i rachunkowość na Uniwersytecie Warszawskim, lub Finanse i rachunkowość na SGH.
- Po wyszukaniu dziedziny nauk ekonomicznych, okaże się że to profitowa dziedzina (5 miejsce spośród wszystkich dostępnych), a najwięcej zarabiają absolwenci studiów II stopnia na kierunku Zarządzanie na UE we Wrocławiu.
- Po wyszukaniu obszaru nauk ścisłych, okaże się że tylko absolwenci studiów z obszaru nauk technicznych zarabiają więcej. Natomiast najbardziej opłacalne kierunki ścisłe to ekonomia, informatyka i fizyka.
Wyniki można filtrować oczywiście pod kątem regionów, poziomu i formy studiowania (stacjonarne, czyli inaczej dzienne/bezpłatne lub niestacjonarne, czyli zaoczne/płatne).
Skąd biorą się wyniki w systemie ELA?
Raporty są generowane automatycznie na podstawie danych zaczerpniętych anonimowo z ZUS (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w którym jest zarejestrowany każdy kto pracuje lub prowadzi firmę) i systemu POL-on (zintegrowanego systemu informacji o o nauce i szkolnictwie wyższym). Wyniki nie są więc rezultatem przeprowadzania ankiet, lecz analizy danych administracyjnych.
Czyli mam wybrać kierunek X, a nie Y?
Oczywiście nie chodzi o to, żeby wybrać po prostu ten kierunek, po którym będzie się najwięcej zarabiać. Przy wyborze uczelni i kierunku studiów trzeba wziąć pod uwagę mnóstwo czynników: własne zainteresowania i predyspozycje, lokalizację uczelni (zmiana miejsca zamieszkania to konieczność wynajmu lokum, opłacania własnych rachunków, zakupów itp., koszty podróży do i z domu), koszty ewentualnej przeprowadzki do poszczególnych miast (mieszkanie w Warszawie wyjdzie prawdopodobnie drożej niż w innych).
Ale w tym wszystkim oczywiście należy brać pod uwagę przyszłość materialną. Po ukończeniu studiów trzeba będzie się już samodzielnie utrzymywać, a w ciągu kilku lat od ukończenia studiów, większość absolwentów ma już rodzinę lub planuje ją założyć.
ELA może pomóc wybrać najwłaściwszy pod względem ekonomicznym kierunek, trzeba jednak brać pod uwagę dynamikę sytuacji na rynku pracy – od momentu wyboru kierunku studiów do ich ukończenia minie przynajmniej 6 lat, w trakcie których zapotrzebowanie na specjalistów w danej dziedzinie może się zmienić. Dlatego informacje w ELA warto sprawdzić, ale nie powinny być one dominującym kryterium wyboru studiów.