Wiosenne nowości w mBanku
mBank zapowiedział lub wprowadził w ostatnich dniach kilka nowości dla posiadaczy kont osobistych, w tym oczywiście kont młodzieżowych. Dla ułatwienia zebraliśmy je dla Was w jedno krótkie podsumowanie.
Zmiany dotyczące płatności Blikiem
- zniknie domyślny dzienny limit ilościowy,
- limit kwotowy będzie można zmienić w aplikacji mobilnej,
- od 18 kwietnia 2023 r. zostanie zwiększony do 3000 zł domyślny limit kwotowy na transakcje Blikiem.
Niestety dotychczas nie podano konkretnej daty wprowadzenia dwóch pierwszych zmian.
Zmiany dotyczące aplikacji mobilnej
- od 3 kwietnia 2023 r. nie będzie można zaktualizować aplikacji mobilnej na systemach iOS w wersji poniżej 15.0,
- od 13 kwietnia 2023 r. nie będzie można korzystać z aplikacji mobilnej na systemach Android w wersji poniżej 7.0.
Bank ograniczenie to tłumaczy bezpieczeństwem aplikacji (i Waszych pieniędzy). Kto jednak ma starsze urządzenie i nie może zaktualizować systemu (ani kupić nowszego smartfona), powinien zmienić sposób autoryzacji na SMS, by nadal potwierdzać swoje transakcje w serwisie transakcyjnym – tak rekomenduje mBank.
Bezpieczeństwo w sieci
Od 27 marca 2023 r. wszystkie rozmowy prowadzane przez konsultantów lub doradców z placówek będą wymagały potwierdzenia tożsamości pracownika w aplikacji. To znaczy, że gdy zadzwoni do Ciebie prawdziwy pracownik mBanku, ma wysłać do Ciebie powiadomienie ze swoim imieniem i nazwiskiem w aplikacji mobilnej. Rozmowa może być kontynuowana tylko wtedy, jeśli zatwierdzisz tożsamość pracownika. Jeśli nie otrzymasz takiego powiadomienia, jest to mocny sygnał, że masz do czynienia z oszustem i najlepiej będzie się rozłączyć.
To jednak nie koniec – mBank uruchomił kurs samoobrony w sieci. Jak przypomina bank w komunikacie prasowym, „w styczniu tego roku CSIRT KNF (Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego) zidentyfikował w sieci prawie 700 fałszywych reklam i ok. 1400 domen, które podszywają się pod znane instytucje, zachęcając do fałszywych inwestycji. Miesiąc później liczba domen wyniosła już ok. 3500.” Jest więc czym się martwić, ponieważ metod ataków jest coraz więcej i jest coraz większe ryzyko, że w końcu wpadnie się w pułapkę.
Na stronie Samoobrona w sieci można zobaczyć spoty pokazujące przykładowe ataki, rozwiązać test i dowiedzieć się, co zrobić kiedy padnie się ofiarą oszusta.
To na razie tyle – jeśli w najbliższych dniach mBank zapowie jeszcze coś ciekawego, uaktualnimy ten artykuł 😉