Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Płatności mobilne – jak płacić telefonem i zegarkiem

Krzysztof Gibek   •   02 maja 2022 r.

Żeby zapłacić za zakupy w sklepie czy wypłacić pieniądze z bankomatu wcale nie potrzebujesz mieć przy sobie karty do konta. Płatności mobilne są coraz szerzej dostępne i przestały ograniczać się jedynie do telefonu – możesz płacić również zegarkiem. Sprawdź, jak działa BLIK oraz systemy płatności od Apple, Google, Garmina, Fitbit i Xiaomi.

Płatności telefonem

Płatności telefonem można podzielić na zbliżeniowe (wykorzystujące moduł NFC w urządzeniu) oraz z wykorzystaniem kodu, na którym bazuje system płatności BLIK. Jednak i w Bliku jest już dostępna funkcja zbliżeniowa, stopniowo wprowadzana w aplikacjach kolejnych banków. Jest to jednak dodatkowa opcja i nie oznacza, że kody zostaną przez nią wyparte, bo mają wiele zastosowań poza płatnościami w sklepie.

Płatności Blikiem

BLIK to system płatności stworzony przez polskie banki, a korzystanie z niego polega na generowaniu w aplikacji banku 6-cyfrowego, jednorazowego kodu, który służy do zatwierdzania transakcji. Od niedawna dostępne są również zbliżeniowe płatności Blikiem, które nie wymagają wpisywania kodu, a jedynie przyłożenie odblokowanego telefonu do terminala płatniczego.

Co można zrobić przy użyciu Blika? Płacić w sklepach stacjonarnych (z użyciem kodu lub zbliżeniowo), błyskawicznie opłacać zakupy w sklepach internetowych, wpłacać i wypłacać pieniądze w bankomatach bez karty, robić natychmiastowe przelewy na numer telefonu.

Jak zapłacić Blikiem w sklepie? Zgłoś sprzedawcy chęć zapłaty Blikiem, uruchom na smartfonie apkę mobilną banku i kliknij w logo BLIK, poczekaj aż wyświetli się 6 cyfr, następnie przepisz na klawiaturze terminala wspomniany kod i kliknij zielony przycisk. W aplikacji banku pojawi się prośba o potwierdzenie transakcji. Sprawdź czy kwota podana w aplikacji zgadza się z tą, którą chcesz zapłacić w sklepie i kliknij potwierdzenie transakcji, wpisz PIN mobilny.

Druga opcja, to płatność zbliżeniowa. Jeśli Twój bank udostępnia już płatności zbliżeniowe Blikiem, aktywuj tę opcję w ustawieniach aplikacji mobilnej, włącz funkcję NFC, a także (jeśli jej nie masz) ustaw blokadę telefonu. Następnie, już w sklepie odblokuj telefon i zbliż go do terminala – nie musisz logować się do aplikacji, co więcej, nie musisz mieć nawet dostępu do sieci.

W sklepie internetowym jest jeszcze prościej: wystarczy że wybierzesz logo BLIK w metodach płatności, następnie wygenerujesz kod w smartfonie, potem wpiszesz sześć cyfr na stronie sklepu i potwierdzisz transakcję w aplikacji. Z kolei w bankomacie należy wybrać „wypłatę bez karty”, odpalić aplikację, przepisać kod BLIK na klawiaturze bankomatu, a na koniec zatwierdzić transakcję w telefonie.

To w skrócie, ponieważ wszystkie informacje o Bliku znajdziesz w naszym artykule: Co to jest BLIK i jak z niego korzystać.

Masz ukończone 18 lat? Załóż Konto Przekorzystne dla Młodych ze Skarbonkami do oszczędzania na własne cele, aż 7% na koncie oszczędnościowym i zgarnij 200 zł premii!

NFC, czyli płatności zbliżeniowe

Płatności zbliżeniowe telefonem wykorzystują technologię NFC (near-field communication), czyli komunikację bliskiego zasięgu. Urządzenie wyposażone w antenę NFC może komunikować się z terminalem płatniczym na odległość do 20 centymetrów. I nie są to już tylko telefony, ale cała gama nowych sprzętów, które mamy przy sobie na co dzień, jak na przykład smartwatche i opaski sportowe.

Płatność w technologii NFC jest oparta o aplikację bankową lub wirtualny portfel, stąd nie wymaga instalowania dodatkowych elementów i jest całkowicie niezależna od operatora karty SIM (nie musisz posiadać specjalnej karty SIM, żeby korzystać z tego sposobu płatności).

Apple Pay

Apple Pay to sposób płatności, który jest dostępny na urządzeniach Apple (iPhone’ach, zegarkach Apple Watch, Macach i iPadach). Aby go skonfigurować, należy uruchomić aplikację Wallet i zrobić zdjęcie karty debetowej (lub wpisać jej dane ręcznie). Twój telefon musi mieć również ustawioną blokadę (Face ID, Touch ID lub kod).

Apple Pay jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów płacenia. Podczas zakupów Apple Pay wykorzystuje numer przypisany konkretnemu urządzeniu i unikalny kod transakcji. Dzięki temu numer Twojej karty nie jest przechowywany ani na Twoim urządzeniu, ani na serwerach Apple. W chwili dokonywania płatności Apple nie udostępnia numerów kart sprzedawcom. Gdy płacisz kartą bankową, Apple Pay nie przechowuje informacji o transakcjach, które można byłoby powiązać z osobą dokonującą zakupu.

Z Apple Pay mogą na ten moment korzystać klienci kilkunastu największych polskich banków i użytkownicy fintechów (np. Revolut, Aion, Curve, DiPocket, N26) – mając konto w jednym z nich możesz dodać swoją kartę do aplikacji Wallet na iPhone i bezpiecznie płacić zbliżeniowo telefonem. Jeśli posiadasz urządzenie Apple, przesiądź się na bezpieczne i wygodne płatności oferowane przez tę firmę.

Aby zapłacić w sklepie kliknij dwukrotnie przycisk boczny iPhone’a, a następnie uwierzytelnij się przy użyciu funkcji Face ID lub wprowadź kod; jeśli korzystasz z Touch ID, połóż palec na czujniku. Gdy aplikacja Wallet zostanie w ten sposób uruchomiona, zbliż telefon do terminala płatniczego. Na ekranie pojawi się informacja o powodzeniu płatności.

Google Pay

Na takiej samej zasadzie, jak Apple Pay, działa wirtualny portfel Google Pay (znany dawniej jako Android Pay). Do Google Pay możesz dodać karty debetowe i kredytowe wielu banków i firm współpracujących, a następnie płacić za pomocą wybranej z nich zbliżeniowo smartfonem. Telefon staje się Twoim „portfelem na karty”, których fizycznie nie musisz mieć przy sobie.

Google Pay chroni dane karty dzięki kilku warstwom zabezpieczeń – jest to jedna z najbardziej zaawansowanych infrastruktur ochrony danych na świecie. Poza tym dane karty nie są udostępniane sklepom, co szczególnie ważne w przypadku płatności internetowych.

Jak dodać debetówkę do e-portfela? Uruchom aplikację Google Pay, wybierz opcję dodania karty, zrób jej zdjęcie tak, by mieściła się w ramce wyświetlanej na ekranie (lub wpisz jej dane ręcznie), następnie zweryfikuj tożsamość przez kod SMS albo e-mail.

Płatność w sklepie przebiega w banalny sposób: wybudź telefon, zbliż go do terminala, poczekaj na wyświetlenie się ekranu potwierdzenia. Nie musisz nawet otwierać aplikacji.

Więcej informacji o tym, jak działa Google Pay znajdziesz w filmie:

Garmin Pay

Jeśli korzystasz z zegarka marki Garmin, możesz nim płacić nawet podczas treningu, gdy nie masz przy sobie portfela i telefonu. Smartfon będzie potrzebny jedynie na początku, do skonfigurowania usługi. Ściągnij aplikację Garmin Connect Mobile, po jej uruchomieniu znajdź swój zegarek (opcja „synchronizuj”) i połącz go z aplikacją. W apce wybierz Garmin Pay, utwórz portfel, ustaw do niego 4-cyfrowy kod PIN i dodaj do niego swoją kartę płatniczą (ten proces przebiega analogicznie jak w Apple Pay i Google Pay).

Jak przebiega płatność? Wejdź w menu smartwatcha Garmin i wybierz ikonę portfela, wpisz PIN, a następnie przyłóż zegarek do terminala w sklepie. Wpisanie PIN-u jest niezbędne tylko przy pierwszej płatności w danym dniu, jeśli nie będziesz zdejmować zegarka z ręki i nie będziesz wyłączać monitorowania tętna.

Fitbit Pay

Użytkownicy zegarków Fitbit również mają do dyspozycji możliwość płacenia smartwatchem. Potrzebne do tego jest zainstalowanie na telefonie aplikacji Fitbit, sparowanie urządzenia i wybór portfela (Wallet). Po ustawieniu 4-cyfrowego kodu należy dodać kartę, podając jej numer, datę ważności i kod CVV. Konieczna będzie akceptacja warunków użytkowania oraz potwierdzenie za pomocą kodu weryfikacyjnego przesłanego SMS-em.

Jak zapłacić? Naciśnij i przytrzymaj przycisk z lewej strony zegarka przez 2 sekundy, wpisz PIN chroniący portfel kart, jeśli dodałeś więcej, niż jedną kartę, wybierz tę, którą chcesz zapłacić, a jeśli korzystasz z jednej – zbliż nadgarstek do terminala płatniczego. Zegarek zawibruje, a na ekranie pojawi się komunikat o powodzeniu płatności. Kod PIN trzeba wpisywać raz na 24 godziny (jeśli w tym czasie nie zdejmiesz zegarka lub nie wyłączysz mierzenia tętna).

Podobnie jak w przypadku wcześniej opisanych płatności mobilnych Fitbay nie używa oryginalnego numeru karty, zostaje on zastąpiony cyfrowym odpowiednikiem (tokenem).

Xiaomi Pay

Również Xiaomi wprowadziło swój wirtualny portfel w opasce Mi Smart Band 6 NFC, która działa z kartami wydanymi przez Mastercard. Żeby móc płacić przy jej użyciu, potrzebujesz aplikacji Mi Fit lub Xiaomi Wear. W apce sparuj zegarek ze swoim urządzeniem, wyszukaj opcję Xiaomi Pay, ustaw kod zabezpieczający i wprowadź dane swojej karty. Po akceptacji regulaminów otrzymasz SMS z kodem do autoryzacji.

Jak zapłacić przy użyciu Mi Band? Aktywuj opaskę dotykając ekranu i przesuń ekran w lewo, wprowadź kod PIN (wymagany raz na dobę, pod warunkiem, że nie zdejmujemy zegarka z ręki). Następnie zbliż nadgarstek do terminala i poczekaj na wyświetlenie potwierdzenia płatności.

Jak widać sposób płacenia smartwatchami jest niemal taki sam, niezależnie od tego, czy posiadasz Xiaomi, Garmina czy Fitbit. Praktycznie jedyną różnicą jest to, w jaki sposób wprowadzamy urządzenie w funkcję płacenia (przez wybór ikony portfela, przytrzymanie przycisku lub przesunięcie ekranu w lewo).

Czy warto korzystać z płatności mobilnych?

Płatności smartfonem, a obecnie również zegarkiem, mogą być pomocne w wielu przypadkach, zaczynając od najprostszego, czyli gdy zapomnisz karty, albo gdy akurat wybierasz się pobiegać i nie chcesz mieć ze sobą zbędnych rzeczy. Wygoda takiego rozwiązania jest ogromna.

Jednak jest jeszcze parę powodów, żeby z nich korzystać. Są bezpieczne (znacznie bardziej bezpieczne niż na przykład tradycyjna płatność kartą w internecie, gdzie musimy wpisać jej numer), a do tego wygodne i proste w obsłudze. W jednym miejscu można „zgromadzić” posiadane przez Ciebie karty z różnych banków, bez konieczności fizycznego trzymania ich w portfelu.

Przydatny będzie też BLIK, który pierwotnie był oparty na kodach generowanych w aplikacji mobilnej, a od niedawna wzbogacony został o płatności zbliżeniowe. Dzięki temu rozwiązaniu możesz czasem także oszczędzić, bo karta nie jest potrzebna – możesz więc w ogóle nie posiadać karty do rachunku, a mimo to wypłacać pieniądze z bankomatu i płacić w sklepie tradycyjnym lub internetowym. Co więcej, w większości przypadków wypłaty i płatności Blikiem są zupełnie darmowe (czyli inaczej, niż w przypadku części kart).

Nawet jeśli wolisz płacić zwykłym „plastikiem” wydanym do konta, warto spróbować przynajmniej jednego z najnowszych, opisanych wyżej, sposobów płatności – choćby po to, żeby wiedzieć jaką masz alternatywę w przypadku, gdy akurat nie będziesz mieć karty pod ręką.

Krzysztof Gibek
Absolwent socjologii, zaangażowany w tematykę finansów i giełdy, z doświadczeniem w pracy w bankowości. Od ponad 10 lat analizuje produkty finansowe dla młodzieży i studentów, a od ponad 7 lat dzieli się swoją wiedzą na łamach serwisu KontoMłodzieżowe.com.

Słownik pojęć

Windykacja

- proces mający na celu odzyskanie należności, np. pożyczonej kwoty. Gdy ktoś zalega ze spłatą kredytu lub pożyczki, albo nie płaci rachunków na czas, bank lub firma mogą rozpocząć proces windykacji, mający na celu nakłonienie dłużnika do spłaty. Może to być ponaglenie, oferta rozłożenia spłaty zadłużenia na raty, lub proces sądowy o zapłatę.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!