Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Jak wyrobić w sobie nawyk oszczędzania

Jan Boniecki, Mateusz Skrzypczak   •   Aktualizacja: 12 lipca 2021 r.

Jeśli Twoi rodzice przekazują Ci pieniądze na własne wydatki, jesteś na bardzo dobrej drodze do nauczenia się kilku przydatnych rzeczy. Jedną z nich jest nawyk oszczędzania, który w przyszłości pozwoli Ci zyskać finansowe bezpieczeństwo. Co robić, by nauczyć się oszczędzać?

Wyznacz cel

Jeśli chcesz oszczędzać, zapewne masz pewien pomysł, na co przeznaczyć odłożone pieniądze: nowy smartfon, tablet, rower, hulajnoga elektryczna, wakacje… Co Ci w duszy gra. To dobrze, bo określony, możliwy do zrealizowania cel, jest kluczem do sukcesu. Chodzi po prostu o to, żebyś wiedział na co, jak długo i z jaką częstotliwością musisz odkładać pieniądze.

Określ, jak długo musisz oszczędzać

Kiedy już wiesz, co chcesz kupić, musisz przystąpić do zbudowania planu. Załóżmy, że chcesz mieć nowy tablet o wartości 1000 złotych – samodzielne zbieranie mogłoby trochę potrwać. Zapytaj rodziców, czy nie byliby skłonni dołożyć Ci części tej kwoty, jeśli drugą część będziesz w stanie odłożyć samodzielnie ze swojego kieszonkowego. Jeśli rodzice dorzucą Ci 500 zł, do zebrania pozostaje 500. Przy miesięcznych oszczędnościach w wysokości 50 złotych, zbieranie zajęło by Ci 10 miesięcy, czyli niecały rok. Do wytrzymania, ale jednak trochę sporo. Dlatego trzeba znaleźć sposób na to, jak oszczędzać więcej!

Odkładaj określoną część wszystkich pieniędzy, które otrzymasz

Najważniejszą rzeczą w drodze do wyrobienia w sobie nawyku oszczędzania, jest ustalenie jaka część otrzymywanych lub zarobionych pieniędzy powinna trafiać „do skarbonki” i ścisłe trzymanie się tego planu.

Możesz co miesiąc odkładać stałą kwotę, lub procent od otrzymywanych pieniędzy. Np. jeśli określisz, że jedna trzecia „zysków” powinna zostać odłożona na wspomniany wcześniej tablet, z każdych 50 złotych „ekstra” od babci lub dziadka, 16 zł powinno zostać zachomikowane.

Zapisuj na co wydajesz

Dzięki uzyskaniu informacji o tym, na co wydajesz pieniądze, dużo łatwiej będzie Ci ograniczyć niepotrzebne wydatki i lepiej zarządzać swoim kieszonkowym. Nie sposób wszystko zapamiętać, dlatego najprostszą drogą do zrobienia rejestru wydatków, jest zbieranie (lub fotografowanie) paragonów. Dzięki temu, na przykład raz w tygodniu, możesz podsumować ile pieniędzy wydałeś w szkolnym sklepiku, a ile w osiedlowym kiosku. Wtedy warto się też zastanowić, czy aby na pewno wszystkie kupione przez Ciebie rzeczy naprawdę były potrzebne.

Sprawdzaj ceny w internecie

Jeśli kupujesz coś „większego” zawsze warto sprawdzić, ile dana rzecz kosztuje w innym sklepie. Z pomocą przychodzi internet, a konkretnie porównywarki cen, takie jak Ceneo, Skąpiec czy Nokaut.

Twoje umiejętności wyszukiwania tańszych produktów mogą okazać się przydatne dla całej rodziny. Czy wiesz, że przy zakupie pralki, lodówki, czy kuchenki przez internet można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych? Dlatego możesz umówić się ze swoimi rodzicami, że jeśli znajdziesz w internecie korzystniejszą cenę, niż w tradycyjnym sklepie, część zaoszczędzonych pieniędzy trafi na Twoje konto. Zysk dla obu stron.

Konta bankowe z automatycznym oszczędzaniem

Mając konto bankowe możesz uruchomić usługę automatycznego oszczędzania określonej kwoty. O co chodzi? Możesz tak ustawić tę usługę powiązaną z kontem, żeby na przykład przy każdej płatności kartą, złotówka lub dowolna inna kwota, wędrowała automatycznie na konto oszczędnościowe. Z takiej możliwości skorzystasz mając np. eKonto możliwości w mBanku lub Pierwsze Konto w PKO BP. To dodatkowy sposób na powiększenie swoich oszczędności.

Odkładaj pieniądze na oprocentowane konto

Kiedy już z drobnych oszczędności uzbiera się zauważalna suma, warto zadbać o to, aby oszczędności pracowały. W jaki sposób? Jeśli wyposażysz się w bankowe konto młodzieżowe, z poziomu bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej będziesz w stanie otworzyć dodatkowy, bezpłatny rachunek oszczędnościowy.

Dzięki temu co miesiąc otrzymywać będziesz odsetki – co prawda nie będą to żadne zawrotne kwoty, zwłaszcza na początku, ale najważniejsze będzie to, że zobaczysz zasadę działania tego mechanizmu i poznasz jeden ze sposobów ochrony pieniędzy przed spadkiem wartości. Bo jeśli trzymasz oszczędności w śwince-skarbonce, to z każdym rokiem możesz kupić za nie mniej produktów. Pamiętaj o tym układając swój plan oszczędzania.

Jakie konto wybrać? Dowiesz się czytając nasz ranking kont młodzieżowych, lub korzystając z naszej porównywarki kont dla młodych.

Mateusz Skrzypczak
Żywo zainteresowany światem i bieżącymi wydarzeniami, szczególnie ekonomicznymi i gospodarczymi. Nieustannie trzyma rękę na pulsie rynku bankowego w Polsce oraz dba o odpowiedzialne zarządzanie budżetem osobistym i skuteczne pomnażanie kapitału.