Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

VeloBank – Co dalej z Getin Bankiem?

Mateusz Skrzypczak   •   11 listopada 2022 r.

Po sześciu tygodniach od przymusowej restrukturyzacji w mediach pojawiły się pierwsze informacje na temat przyszłości dawnego Getin Banku. Wszystko wygląda na to, że zrestrukturyzowany bank będzie funkcjonował nadal, pod nazwą VeloBank i – przynajmniej na razie – pod auspicjami BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych.

Z końcem września 2022 roku Getin Bank został przejęty przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny w ramach mechanizmu przymusowej restrukturyzacji. Obecnie BFG jest w posiadaniu 51% akcji, a pozostałe 49% przypada na System Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK), czyli 8 największych banków komercyjnych działających w Polsce (PKO BP, Pekao SA, ING Bank Śląski, Santander Bank, mBank, BNP Paribas, Bank Millennium i Alior Bank).

Portale branżowe podają za PAP, że trwają intensywne prace rebrandingowe i już 21 listopada bank zamierza przedstawić nową strategię – pierwszym celem jest jednak odcięcie się od starej marki. Za nieco ponad tydzień poznamy więc nową ofertę dla klientów indywidualnych, a także małych i średnich przedsiębiorstw. Na pewno nie zmieni się sytuacja posiadaczy kredytów hipotecznych denominowanych lub indeksowanych w walutach obcych – ta część działalności nie została przejęta i pozostała w Getin Banku.

Jak informują przedstawiciele VeloBanku, bank chce zacząć budować własny kapitał i odzyskiwać udziały rynkowe, a jednym z filarów nowej strategii ma być wsparcie klientów w transformacji energetycznej. W najbliższych latach prawdopodobnie VeloBank zostanie wystawiony na sprzedaż, nowym właścicielom zależy zatem na zbudowaniu przez ten czas jak najsilniejszej marki.

Mateusz Skrzypczak
Żywo zainteresowany światem i bieżącymi wydarzeniami, szczególnie ekonomicznymi i gospodarczymi. Nieustannie trzyma rękę na pulsie rynku bankowego w Polsce oraz dba o odpowiedzialne zarządzanie budżetem osobistym i skuteczne pomnażanie kapitału.

Słownik pojęć

Windykacja

- proces mający na celu odzyskanie należności, np. pożyczonej kwoty. Gdy ktoś zalega ze spłatą kredytu lub pożyczki, albo nie płaci rachunków na czas, bank lub firma mogą rozpocząć proces windykacji, mający na celu nakłonienie dłużnika do spłaty. Może to być ponaglenie, oferta rozłożenia spłaty zadłużenia na raty, lub proces sądowy o zapłatę.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!