Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

VeloBank – Co dalej z Getin Bankiem?

Mateusz Skrzypczak   •   11 listopada 2022 r.

Po sześciu tygodniach od przymusowej restrukturyzacji w mediach pojawiły się pierwsze informacje na temat przyszłości dawnego Getin Banku. Wszystko wygląda na to, że zrestrukturyzowany bank będzie funkcjonował nadal, pod nazwą VeloBank i – przynajmniej na razie – pod auspicjami BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych.

Z końcem września 2022 roku Getin Bank został przejęty przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny w ramach mechanizmu przymusowej restrukturyzacji. Obecnie BFG jest w posiadaniu 51% akcji, a pozostałe 49% przypada na System Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK), czyli 8 największych banków komercyjnych działających w Polsce (PKO BP, Pekao SA, ING Bank Śląski, Santander Bank, mBank, BNP Paribas, Bank Millennium i Alior Bank).

Portale branżowe podają za PAP, że trwają intensywne prace rebrandingowe i już 21 listopada bank zamierza przedstawić nową strategię – pierwszym celem jest jednak odcięcie się od starej marki. Za nieco ponad tydzień poznamy więc nową ofertę dla klientów indywidualnych, a także małych i średnich przedsiębiorstw. Na pewno nie zmieni się sytuacja posiadaczy kredytów hipotecznych denominowanych lub indeksowanych w walutach obcych – ta część działalności nie została przejęta i pozostała w Getin Banku.

Jak informują przedstawiciele VeloBanku, bank chce zacząć budować własny kapitał i odzyskiwać udziały rynkowe, a jednym z filarów nowej strategii ma być wsparcie klientów w transformacji energetycznej. W najbliższych latach prawdopodobnie VeloBank zostanie wystawiony na sprzedaż, nowym właścicielom zależy zatem na zbudowaniu przez ten czas jak najsilniejszej marki.

Mateusz Skrzypczak
Żywo zainteresowany światem i bieżącymi wydarzeniami, szczególnie ekonomicznymi i gospodarczymi. Nieustannie trzyma rękę na pulsie rynku bankowego w Polsce oraz dba o odpowiedzialne zarządzanie budżetem osobistym i skuteczne pomnażanie kapitału.