Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Sukces programu edukacji finansowej BAKCYL

Redakcja   •   Aktualizacja: 1 lipca 2015 r.

Ponad 90% uczniów uznało lekcje w ramach programu BAKCYL za ciekawe. Młodzi mieli kolejny raz szansę poznać nowe wiadomości o finansach!

Wraz z końcem roku szkolnego bieżąca edycja projektu BAKCYL osiągnęła półmetek. Projekt oparty na wspólnym działaniu sektora bankowego na rzecz edukacji finansowej młodzieży nabiera rozmachu. Wolontariusze BAKCYLA, na co dzień pracownicy banków, prowadzą dla uczniów gimnazjów lekcje z czterech tematów: „Twoje pieniądze”, „Pożyczaj z głową”, „Mądre inwestowanie”, „Finanse na cale życie”. Cykl czterech lekcji stanowi kompendium wiedzy na temat finansów dla młodego człowieka rozpoczynającego start w dorosłość. Od grudnia 2014 roku łącznie zrealizowano 311 lekcji dla blisko 7700 uczestników. Zajęcia odbywały się w 50 gimnazjach na terenie województwa: mazowieckiego, łódzkiego i śląskiego.

Uczestnicy BAKCYLA szczególnie cenią fakt, że o zarządzaniu finansami rozmawiają z młodzieżą doświadczeni eksperci bankowi.

To buduje pożądany obraz bankowca i sektora bankowego, którym zależy na wykształceniu świadomych i odpowiedzialnych za swoje decyzje klientów. Dla wolontariuszy BAKCYLA lekcje w szkołach to szczególne doświadczenie: możliwość podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem, wzmocnienie swoich umiejętności prezentacyjnych i komunikacyjnych oraz zastrzyk nowej energii i satysfakcji.

Więcej informacji o BAKCYLU można znaleźć na stronie projektu: http://bakcyl.wib.org.pl/

Słownik pojęć

Stopa procentowa

- określa ile kosztuje pożyczenie pewnej sumy pieniędzy. Stopy procentowe określane są przez państwo (a konkretnie przez Radę Polityki Pieniężnej) i odnoszą się do odsetek, jakie banki muszą zapłacić za pożyczenie pieniędzy od Narodowego Banku Polskiego i od siebie nawzajem. Ta cena z kolei wpływa na warunki, na jakich banki udzielają kredytów nam, zwykłym obywatelom. Im wyższe stopy procentowe, tym wyższe oprocentowanie kredytu. W czasie, gdy obowiązują niskie stopy procentowe, za pożyczenie pieniędzy z banku zapłacimy mniej, z drugiej strony zarobimy mniej na odsetkach, jeśli ulokujemy oszczędności w banku. W okresie obowiązywania wysokich stóp procentowych, koszty pożyczenia pieniędzy z banku wzrastają, podobnie jak oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!