Otwieranie konta w Pekao – instrukcja
Jeśli jako nastolatek chcesz posiadać konto w banku z żubrem, czyli w Pekao SA, może założyć je dla Ciebie Twój rodzic z poziomu bankowości internetowej swojego rachunku w Pekao. Alternatywnie, możecie pójść do oddziału (wtedy Twój rodzic nie musi być klientem Pekao). Osoby, które już ukończyły 18 lat, mogą założyć konto samodzielnie, w pełni zdalnie. Przedstawiamy instrukcję otwarcia konta przez osoby pełnoletnie.
Rachunki dla młodzieży (13-17 lat) i dzieci (poniżej 13 lat) mogą zostać otwarte w oddziale albo przez system bankowości internetowej Pekao24 rodzica. Jeśli rodzic jeszcze nie posiada konta w Pekao, może założyć je wcześniej na stronie banku, w razie potrzeby posiłkując się naszą instrukcją zamieszczoną poniżej.
Młodzi, którzy ukończyli już 18 lat, otwierają Konto Przekorzystne dla młodych również według schematu przedstawionego poniżej.
Jak otworzyć konto w Pekao – krok po kroku
Dane do kontaktu
Na początek potrzebne będą informacje kontaktowe, czyli adres e-mail oraz aktualny numer telefonu – na ten numer zostanie wysłany SMS, który pozwoli kontynuować wypełnianie wniosku. Po wpisaniu tych danych na ekranie wyświetli się Twój unikalny login. Będzie służył do logowania do bankowości online, a na etapie składania wniosku pozwoli Ci wrócić do dowolnego kroku, jeśli coś przerwie Ci przed jego wysłaniem. Jeśli wybierzesz opcję otwierania konta na selfie, pozwoli Ci zalogować się i kontynuować wniosek w aplikacji mobilnej.
Weryfikacja numeru telefonu
W kolejnym kroku trzeba wpisać hasło tymczasowe otrzymane w SMS-ie, a także ustawić swoje hasło do logowania. Hasło musi spełnić wymogi bezpieczeństwa (m.in. odpowiednia długość, znaki specjalne); wszystkie są przedstawione obok odpowiednich pól.
Oferta dla Ciebie – wybór produktów
Kolejny ekran to wybór produktów, które zostaną otwarte. Konto Przekorzystne jest zaznaczone domyślnie, podobnie jak karta wielowalutowa do konta (karta nie jest obowiązkowa, jednak po pierwsze jest darmowa, a poza tym na pewno przyda się w codziennym korzystaniu z konta i pozwoli zdobyć premie w organizowanych przez bank promocjach).
Dodatkowo można wybrać „Pakiet Komfort” (m.in. pakiet ubezpieczeń; po sześciu miesiącach jest to płatna opcja, więc jeśli jej nie potrzebujesz, to bez problemu możesz ją pominąć).
Poniżej do wyboru jest Konto Oszczędnościowe (warto je założyć, bo jest darmowe i oferuje bardzo dobre oprocentowanie) oraz konta walutowe. W razie, gdy konto w euro czy dolarach będzie Ci potrzebne, możesz otworzyć je później, z poziomu bankowości internetowej.
W tym kroku można również wybrać niestandardowy wygląd karty płatniczej. Aby to zrobić, trzeba kliknąć przycisk „spersonalizuj kartę”, który mieści się pod wizerunkiem zwykłej, czerwonej karty Pekao. Wtedy otworzy się galeria, spośród której można wybrać dowolną grafikę.
Informacje o Tobie – weryfikacja tożsamości
W kolejnym kroku wybieramy, w jaki sposób ma zostać zweryfikowana nasza tożsamość, co jest niezbędne do zawarcia umowy z bankiem przez internet. Do wyboru są następujące opcje: przez selfie i zdjęcie dowodu osobistego albo przez wizytę w oddziale.
Po wybraniu opcji na selfie wyświetli się kod QR, który należy odczytać za pomocą aparatu telefonu bądź wybrać opcję wysyłki linku do aplikacji przez SMS – w ten sposób zostaniemy przekierowani do pobrania apki. Można też ściągnąć ją bez korzystania z tej opcji, a następnie zalogować się do PeoPay z użyciem loginu i hasła, które zostało ustalone w poprzednim kroku.
Poniżej prezentujemy fragment dotyczący zakładania konta z weryfikacją przez selfie, a następnie kontynuujemy opis ścieżki dla zawarcia umowy w oddziale (od części Dane osobowe i adresowe).
Ścieżka na selfie i zdjęcie dowodu osobistego
W przypadku skorzystania z weryfikacji biometrycznej, czyli potwierdzenia tożsamości przez zdjęcie twarzy i dowodu osobistego, proces od tego miejsca jest nieco inny. Do kroku „Informacje o Tobie – weryfikacja tożsamości” wypełniasz go tak samo, jak opisano powyżej, a następnie pobierasz aplikację PeoPay. Na ekranie głównym pobranej aplikacji kliknij „Kontynuuj wniosek” i zaloguj się za pomocą loginu i hasła nadanego w pierwszych krokach wypełniania formularza.
Po przejściu do aplikacji wybierz metodę weryfikacji „zdjęcie dowodu osobistego” (dostępne są również e-dowód i aplikacja mObywatel) i wyraź na nią zgodę przez kliknięcie przycisku.
Następnie przygotuj dowód osobisty i rozpocznij weryfikację, czyli zrób zdjęcie przodu i tyłu dowodu, zgodnie z poleceniami pojawiającymi się na ekranie.
Kolejny etap to nagranie swojej twarzy, czyli zgodnie z instrukcją, wykonanie „kilku ruchów głową w zakreślonym obszarze”. Aplikacja poinstruuje Cię, jak ustawić dowód i jak zarejestrować wizerunek swojej twarzy – to łatwe, tylko trzeba pamiętać o tym, by w pomieszczeniu nie było zbyt ciemno (jakość obrazu będzie niewystarczająca).
Następny krok, czyli uzupełnienie niezbędnych danych, przebiega tak samo dla obu procesów (weryfikacja w oddziale i na selfie), z tą różnicą, że na końcu – zamiast wizyty w placówce banku – akceptujesz w aplikacji umowę przesłaną na Twój e-mail przez bank. To sprawia, że zostanie zawarta.
Dane osobowe i adresowe
W tym miejscu konieczne będzie wskazanie zamieszkania (zaznaczasz „w Polsce (rezydent)”, jeśli mieszkasz w kraju) oraz podanie danych z dowodu osobistego: numeru dowodu i daty ważności, numeru PESEL, a także Twoich danych osobistych.
Na następnej stronie formularza wpisz adres miejsca zamieszkania, a jeśli chcesz, żeby korespondencja z banku przychodziła na inny adres, zaznacz pole „adres do korespondencji jest inny niż zamieszkania”, wtedy pojawi możliwość wpisania drugiego adresu.
Oświadczenia i zgody
W tym miejscu bank zapyta Cię o dane, które wynikają z konieczności informowania amerykańskiego urzędu skarbowego o amerykańskiej rezydencji klientów banków. Odnosi się to do osób, które muszą płacić podatki w USA. Jeśli jesteś Polką/Polakiem i mieszkasz w Polsce, zaznaczasz, że jesteś polskim rezydentem podatkowym, nie jesteś amerykańskim ani żadnego innego kraju.
Tu pojawi się również pytanie o zajmowanie „eksponowanego stanowiska politycznego”, wybrany sposób komunikacji z bankiem (listem tradycyjnym czy e-mailem), powód otwarcia konta (możesz wybrać po prostu „zwykłe czynności związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego”) i źródło pochodzenia środków (np. umowa o pracę/zlecenie bądź stypendia).
Poniżej znajdują się pola na zaznaczenie zgód marketingowych, czyli otrzymywanie od banku SMS-ów, e-maili, telefonów. O ile zgoda na takie działania ze strony banku może być przydatna, o tyle nie warto zaznaczać zgód na marketing ze spółek grupy kapitałowej (są to inne firmy powiązane z bankiem). Wszystkie zgody są opcjonalne, więc możesz przejść dalej również bez ich zaznaczenia.
Weryfikacja klienta – zawarcie umowy
W tym miejscu, wybierając podpisanie umowy w oddziale, wskazujesz placówkę, w której odbędzie się spotkanie z pracownikiem banku i podpisanie umowy. Jeśli po wpisaniu miejscowości nie widzisz odpowiedniego miejsca na górze listy, przewiń ją niżej.
Po wyborze oddziału możesz zobaczyć jego dokładne dane i godziny otwarcia, a następnie pozostaje udać się na spotkanie. Dokumenty będą na Ciebie czekały.
Poniżej 18 lat? Konto najpierw dla rodzica, potem dla Ciebie
Jeśli nie masz jeszcze 18 lat, Ty i Twój rodzic możecie zdecydować się na otwarcie Konta Przekorzystnego najpierw dla rodzica, a potem dla Ciebie, bez wychodzenia z domu. W takim przypadku, już po otwarciu konta przez rodzica (wniosek znajduje się na tej stronie banku) i uzyskaniu dostępu do bankowości internetowej (Pekao24 lub PeoPay), należy wykonać następujące kroki:
- kliknięcie zakładki „Panel rodzica”, podanie podstawowych danych, PESEL-u i dokumentu tożsamości nastolatka,
- wybór produktów dla nastolatka (konto osobiste i oszczędnościowe),
- zamówienie karty do rachunku (w tym miejscu można również wybrać niestandardowy wygląd karty),
- potwierdzenie wymaganych oświadczeń i zawarcie umowy.
Wszystkie informacje o koncie dla młodzieży w Pekao znajdziesz w naszej analizie Rachunek młodzieżowy w Pekao – Konto Przekorzystne oraz w Rankingu kont dla młodych.