Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Najczęściej wybierane konta młodzieżowe w roku szkolnym 2020/2021

Mateusz Skrzypczak   •   18 sierpnia 2021 r.

Rozpoczyna się nowy rok szkolny, dla niektórych to czas na wybór pierwszego konta bankowego. Jak co roku przygotowaliśmy podsumowanie tego, które rachunki cieszyły się największą popularnością w naszym serwisie. Co wybierała młodzież w ubiegłym roku szkolnym? Zapraszamy do lektury, a może będzie to wskazówka i dla Was.

Najpopularniejsze banki dla młodych, rok szkolny 2020/2021

mBank – eKonto możliwości

Rachunek dla młodych od mBanku, eKonto możliwości, budził największe zainteresowanie czytelników. Był najczęściej wybieranym kontem, co nie powinno dziwić, ponieważ ma bardzo dobre noty w naszym rankingu kont młodzieżowych. Nowi klienci banku mogli w minionym roku szkolnym liczyć na ciekawe promocje, takie jak konto dla graczy (z roczną subskrypcją G2A Plus), czy do 200 zł premii za płatności mobilne.

Konto przeznaczone jest dla osób w wieku od 13. do 24. roku życia i jest prowadzone całkowicie za darmo. Posiadacze konta otrzymują również w pełni darmową kartę debetową do konta i darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie.

mBank od lat dba o ofertę dla młodych, co ważne, również dla tych, którzy jeszcze nie są pełnoletni. Mogą oni:

  • założyć rachunek bez wychodzenia z domu (co nie jest standardem dla osób poniżej 18 lat w innych bankach),
  • wybrać niestandardowy wizerunek karty,
  • aktywować automatyczne oszczędzanie.

Nastolatkowie mogą również w pełni korzystać z możliwości, jakie daje nowoczesna aplikacja mobilna. Dzięki niej można dokonywać płatności za pomocą całego wachlarza nowych rozwiązań: Blik, Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay. Ci, którzy są już pełnoletni, skorzystają dodatkowo z premii pieniężnych za otwarcie rachunku i spełnienie prostych warunków aktywności.

Jak już wspomnieliśmy, eKonto możliwości można założyć online nawet nie mając 18 lat. Jak to zrobić? Do otwarcia konta potrzebna jest tylko legitymacja szkolna i zgoda rodzica (kontem zarządzasz jednak samodzielnie, bez ingerencji rodzica). Po wypełnieniu wniosku o otwarcie rachunku na stronie banku wystarczy poczekać na kuriera, który dostarczy umowę oraz zabierze ją z powrotem po podpisaniu jej przez rodzica.

Pełną analizę tego rachunku znajdziesz w naszym artykule: eKonto możliwości dla młodzieży w mBanku.

Pekao SA – Konto Przekorzystne dla Młodych

Drugim rachunkiem, który cieszył się dużą popularnością wśród młodych w roku szkolnym 2020/2021 było Konto Przekorzystne dla Młodych w Pekao SA, czyli „banku z żubrem”. Również w tym przypadku konto i karta są bezpłatne bez żadnych warunków, a wypłaty są darmowe ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie. W ostatnim roku aplikacja PeoPay została poszerzona o nowe funkcje (m.in. Google Pay), a konto można otworzyć w nowy sposób: wykonując selfie i robiąc zdjęcie dokumentów, bez konieczności wizyty w oddziale.

Zachętą dla pełnoletniej młodzieży były z pewnością regularnie powracające promocje, w których za otwarcie konta i korzystanie z niego, można było zyskać premię (do 200 zł), otrzymać punkty w programie Mastercard Bezcenne Chwile (o równowartości nawet 110 zł) czy zgarniać dodatkowe środki za polecanie konta znajomym.

Posiadaczem rachunku może być osoba w wieku od 13. do 26. roku życia. Konto można założyć online na stronie pekao.com.pl, ale niestety ciągle jeszcze tylko po skończeniu 18 lat. Młodsze osoby muszą udać się do oddziału z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Więcej informacji o tym koncie znajdziesz w artykule Rachunek młodzieżowy w Pekao – Konto Przekorzystne.

ING – Konto Mobi

Trzecim najchętniej wybieranym rachunkiem przez młodych było Konto Mobi w ING. I rzeczywiście to dobry wybór, zwłaszcza gdy jego posiadacz nie planuje szczególnie dużo płacić gotówką. Konto i karta, podobnie jak w przypadku mBanku oraz Pekao, są w pełni bezpłatne.

Jednak darmowe wypłaty kartą z bankomatów obejmują tylko maszyny ING oraz Planet Cash, co mimo szerokiej sieci zwłaszcza Planet Cash, może być czasami niedogodnością. Ale są na to dwa rozwiązania:

  • ING nie pobiera prowizji za pierwszą w miesiącu wypłatę kartą z bankomatu obcego – raz w miesiącu można więc „awaryjnie” za darmo wypłacić pieniądze z dowolnego bankomatu w Polsce,
  • Wypłaty bez użycia karty, z wykorzystaniem kodu Blik, są bezpłatne we wszystkich bankomatach w Polsce.

Posiadanie konta młodzieżowego w ING ma sporo plusów: zarówno bankowość internetowa jak i aplikacja mobilna są bardzo przejrzyste i łatwe w obsłudze, a bank również na bieżąco wprowadza nowinki technologiczne. Do dyspozycji są więc Blik, Apple Pay i Google Pay, a także przelewy na telefon Blik i prośby o przelew. Dla pełnoletnich bank cyklicznie przygotowuje promocje, w których do zgarnięcia jest premia (ostatnio do 160 zł) za płatności kartą i telefonem.

Konto Mobi może założyć osoba od 13 do 26 roku życia, jednak można je założyć online pod warunkiem ukończenia 18 roku życia. Osoby młodsze niestety muszą wybrać się do oddziału z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Pełna analiza w naszym tekście: Konto dla młodych Mobi w ING.

Pozostałe konta młodzieżowe

Opisane wyżej, najchętniej wybierane rachunki w minionym roku szkolnym, to tylko trzy spośród kilkunastu kont młodzieżowych oferowanych przez banki w Polsce. Wszystkie porównasz w jednym miejscu, w aktualizowanym na bieżąco, obiektywnym zestawieniu. Zapraszamy do naszego rankingu kont dla młodych!

Mateusz Skrzypczak
Żywo zainteresowany światem i bieżącymi wydarzeniami, szczególnie ekonomicznymi i gospodarczymi. Nieustannie trzyma rękę na pulsie rynku bankowego w Polsce oraz dba o odpowiedzialne zarządzanie budżetem osobistym i skuteczne pomnażanie kapitału.