Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Jakie tajemnice kryje… numer konta bankowego?

Katarzyna Jóźwik   •   21 grudnia 2019 r.

Każdy wie, że numer konta bankowego składa się z ciągu cyfr. Czy zastanawiałeś się jednak kiedykolwiek co one oznaczają? Wbrew pozorom nie jest to zbitek przypadkowych cyferek, a cały numer dostarcza bardzo wielu istotnych informacji.

26 cyfr NRB

Każdy Numer Rachunku Bankowego (NRB) składa się z 26 cyfr. Jego forma została ujednolicona. Od 2004 r. wszystkie banki w Polsce tworzą NRB swoich klientów w taki sam sposób. Abyś łatwiej zrozumiał zasady jego budowania, pogrupujmy zapis NRB w poniższy sposób:

AA BBBB BBBB CCCC CCCC CCCC CCCC

Znaczenie poszczególnych sekwencji:

  • AA – liczba kontrolna
  • BBBB BBBB – numer rozliczeniowy wskazujący konkretny bank
  • CCCC CCCC CCCC CCCC – indywidualny numer rachunku klienta banku

Dwie cyfry kontrolne

Dwie pierwsze cyfry w numerze konta bankowego to liczba kontrolna (lub suma kontrolna), generowana na podstawie pozostałych 24 cyfr tworzących NRB. Liczba kontrolna potwierdza poprawność numeru rachunku. Wprowadzono ją w 2004 r. w celu wyeliminowania pomyłek w przelewach wynikających z błędnego numeru rachunku odbiorcy. Do tego czasu błąd był weryfikowany dopiero w momencie dotarcia przelewu do banku docelowego. Tym samym pieniądze wychodziły z banku nadawcy, trafiały do banku odbiorcy, a pomyłka w numerze konta była wychwytywana przez… pracownika banku. Po znalezieniu pomyłki środki wracały do banku nadawcy. Taki system działania skutkował tym, że przelewy były realizowane ze znacznym opóźnieniem.

Wprowadzenie liczby kontrolnej pozwala na weryfikację numeru konta już podczas składania przelewu, przez specjalny algorytm, który na bieżąco informuje nadawcę o popełnionej pomyłce.

Osiem cyfr numeru rozliczeniowego banku

Kolejna część NRB to numer rozliczeniowy banku. Na jego podstawie jesteś w stanie określić, w jakim banku znajduje się dane konto. Pierwsze cztery cyfry numeru wskazują właśnie konkretną instytucję bankową. Poniżej prezentujemy zestawienie numerów identyfikacyjnych najpopularniejszych banków:

bank nr identyfikacyjny
Narodowy Bank Polski (NBP) 1010
PKO BP 1020
Citi Handlowy 1030
ING Bank Śląski 1050
Bank BPH 1060
Santander Bank Polska 1090
mBank 1140
Millennium 1160
Pekao SA 1240
Bank Pocztowy 1320
eurobank 1470
BOŚ Bank 1540
Plus Bank 1680
Raiffeisen Polbank 1750
Nest Bank 1870
Credit Agricole 1940
Idea Bank 1950
BNP Paribas 2030
Santander Consumer Bank 2120
Alior Bank 2490

Następne trzy cyfry z numeru rozliczeniowego wskazują oddział banku. Jeśli są to trzy zera, wskazują one na bankową centralę. Ostatnia cyfra jest sumą kontrolną potwierdzającą poprawność całego numeru rozliczeniowego instytucji.

Indywidualny numer klienta

Każdy klient posiadający rachunek w banku, otrzymuje swój indywidualny numer. W NRB jest to ostatnie szesnaście cyfr. Wygenerowany przez bankowy system numer identyfikuje konkretną osobę jako właściciela konta.

Numer rachunku poprzedzony PL

Niekiedy możesz się spotkać z numerem rachunku, który będzie poprzedzony literami PL. Tak skonstruowany numer konta to tzw. IBAN, czyli międzynarodowy numer rachunku bankowego. Składa się on po prostu z NRB poprzedzonego skrótem literowym kodu danego kraju (PL – Polska).

Ogrom danych w jednym miejscu

Jak widzisz, numer konta bankowego to coś więcej niż tylko ciąg trudnych do zapamiętania cyfr. Na jego podstawie możesz określić nie tylko bank, w którym jest konto, ale również kraj, do którego ma być zrealizowany przelew (w przypadku numeru IBAN). Realizując przelewy, musisz jednak pamiętać o jednym: dokładnie sprawdzaj numer konta odbiorcy. Pozwoli Ci to uniknąć pomyłki, a tym samym przelać pieniądze odpowiednio szybko. Przecież po to została stworzona bankowość elektroniczna. Dzięki niej możesz przelać pieniądze w ciągu mniej niż minuty.