Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

BAKCYL – edukacja finansowa w praktyce

Katarzyna Jóźwik   •   09 listopada 2021 r.

Interesuje Cię rynek finansowy, ale nie wiesz skąd czerpać wiedzę na jego temat? Chciałabyś nauczyć się mądrze zarządzać pieniędzmi? Szkoła nie zaspokaja Twoich zainteresowań dotyczących produktów finansowych i zasad rynku pieniężnego? Namów swojego nauczyciela do udziału w programie Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL, projekcie, którego celem jest popularyzacja wśród uczniów wiedzy na temat finansów.

Projekt edukacyjny realizowany jest przez Fundację Warszawski Instytut Bankowości w ramach Programu Bankowcy dla Edukacji. Do programu mogą przystąpić klasy szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Aktualnie trwa nabór placówek zainteresowanych udziałem w programie.

Finansowy BAKCYL dla uczniów

Program BAKCYL działa od 2013 r. Jego głównym założeniem jest wprowadzenie do polskich szkół wiedzy dotyczącej bankowości i finansów. W ramach zróżnicowanych działań będziesz mógł poznać tajniki świata finansów, oswoić się z zasadami obowiązującymi na finansowym rynku, w praktyczny sposób nauczyć się zarządzać środkami pieniężnymi. Organizatorzy programu w ścisłej współpracy z nauczycielami i placówkami edukacyjnymi oferują atrakcyjne merytorycznie oraz graficznie zajęcia dostosowane do Twojego wieku. Za wartość praktyczną i merytoryczną programu odpowiada ponad 150 banków i instytucji finansowych współpracujących w ramach projektu. To, że o finansach opowiadają ludzie, którzy zajmują się nimi zawodowo na co dzień, jest największą zaletą BAKCYL-a!

BAKCYL w szkole podstawowej

Szkoły podstawowe zainteresowane udziałem w programie BAKCYL mogą zgłosić uczniów klas VI-VIII. W ramach projektu możesz skorzystać nie tylko z cyklu lekcji o finansach i cyberbezpieczeństwie prowadzonych przez wolontariuszy fundacji, ale także brać udział w wielu innych, ciekawych projektach.

Czy pomyślałeś, że kiedykolwiek będziesz miał okazję przeprowadzić wywiad z prezesem największego banku w Polsce? A może masz ochotę zwiedzić bank od jego zaplecza, zajrzeć do skarbca, usiąść na miejscu bankiera? A może dopiero zacząłeś naukę w szkole podstawowej i chciałbyś nauczyć się praktycznie oszczędzać? Dzięki programowi BAKCYL będziesz mógł to zrobić! Bankowość i zawód bankowca, wizyty w bankach, spotkania online z ekspertami, Europejski Quiz Finansowy czy program oszczędnościowy dla najmłodszych Od grosika do złotówki to tylko niektóre zajęcia, w których będziesz mógł wziąć udział w ramach projektu. Każde z nich nie tylko dostarczy Ci merytorycznej wiedzy o finansach, ale też zapewni wiele atrakcji związanych z odkrywaniem tajemnic finansowego rynku.

Finanse w szkole średniej

Masz skończone 16 lat i myślisz, że jest już za późno na naukę ekonomii? Mylisz się! Program BAKCYL jest również dla takich osób jak Ty! Jeśli jesteś uczniem szkoły ponadpodstawowej i zależy Ci na zdobyciu praktycznej wiedzy dotyczącej finansów osobistych, także – wraz ze swoją klasą i nauczycielem – możesz wziąć udział w projekcie BAKCYL. Treść programu dedykowanego uczniom szkół średnich jest dostosowana do ich wieku. Biorąc w nim udział także będziesz mógł porozmawiać z wieloletnimi bankowcami i menadżerami placówek bankowych nie tylko o rynku finansowym, ale również o tym jak zostać specjalistą w tej branży. A podczas wizyt w bankach przetestujesz czy praca w tym sektorze to dobra propozycja dla Ciebie. Wiedzę merytoryczną uzupełnisz dzięki projektowi Moje finanse w szkole. Możesz też zdobyć cenne nagrody, biorąc udział w licznych konkursach o tematyce finansowej (Konkurs Score Hunter, Konkurs IT i cyberbezpieczeństwo, Milion na Bank) czy grając na Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej. Tak zróżnicowana oferta programu BAKCYL sprawi, że wiedzę na temat finansów pozyskasz w bardzo przyjemny i atrakcyjny sposób.

Zgłoszenie udziału w programie

Udział w programie BAKCYL jest bezpłatny. Trwa właśnie nabór do edycji w roku szkolnym 2021/2022. Twoje zgłoszenie musi wysłać szkoła, która zgłasza udział za pośrednictwem formularza, a następnie potwierdza terminy realizacji lekcji przez wolontariuszy. W zależności od sytuacji epidemicznej lekcje w ramach projektu BAKCYL prowadzone są stacjonarnie w szkołach lub online. W ramach projektu nauczyciel może zgłosić Twój udział w pozostałych konkursach i aktywnościach oferowanych w ramach programu. BAKCYL realizowany jest na terenie całego kraju.

Pełne informacje o programie dostępne są na stronie bakcyl.wib.org.pl