Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

System płatności bezgotówkowych bezpośrednio przez Facebooka

Katarzyna Jóźwik   •   Aktualizacja: 15 grudnia 2019 r.

Facebook pracuje nad swoim własnym systemem płatności, Facebook Pay. Użytkownicy będą mogli dokonywać zakupów i przelewać między sobą pieniądze. Nowa funkcjonalność będzie dostępna w pierwszej kolejności dla amerykańskich użytkowników Facebooka.

Facebook pay

Facebook Pay

System płatności bezgotówkowych ma być dostępny w serwisie Facebook, w Messnegerze, na Instagramie i w WhatsApp. Za jego pośrednictwem użytkownicy będą mogli wpłacać środki na zbiórki charytatywne organizowane na Facebooku. Obecnie tego typu akcje można wspierać za pomocą tradycyjnych przelewów bankowych. Dodatkową funkcją w Facebook Pay ma być również możliwość realizacji przelewów między użytkownikami serwisu, robienie zakupów w Marketplace czy kupowanie biletów na wydarzenia.

Wirtualne pieniądze

Skorzystanie z nowej aplikacji ma być proste. Wystarczy, że użytkownik wybierze na swoim facebookowym profilu odpowiednie ustawienia oraz wskaże metodę płatności. Jak zapewnia Zuckerberg, Facebook Pay będzie honorował zarówno karty kredytowe i debetowe, jak też umożliwiał realizować płatności za pośrednictwem PayPal. Sama aplikacja nie jest w żaden sposób powiązana z planami Zuckerberga dotyczącymi wprowadzenia na rynek własnej kryptowaluty. Facebook Pay ma być po prostu ułatwieniem w realizacji transakcji za pośrednictwem najpopularniejszego serwisu społecznościowego. Nie ma na razie informacji o tym, kiedy nowe rozwiązanie pojawi się w Polsce.

Słownik pojęć

Stopa procentowa

- określa ile kosztuje pożyczenie pewnej sumy pieniędzy. Stopy procentowe określane są przez państwo (a konkretnie przez Radę Polityki Pieniężnej) i odnoszą się do odsetek, jakie banki muszą zapłacić za pożyczenie pieniędzy od Narodowego Banku Polskiego i od siebie nawzajem. Ta cena z kolei wpływa na warunki, na jakich banki udzielają kredytów nam, zwykłym obywatelom. Im wyższe stopy procentowe, tym wyższe oprocentowanie kredytu. W czasie, gdy obowiązują niskie stopy procentowe, za pożyczenie pieniędzy z banku zapłacimy mniej, z drugiej strony zarobimy mniej na odsetkach, jeśli ulokujemy oszczędności w banku. W okresie obowiązywania wysokich stóp procentowych, koszty pożyczenia pieniędzy z banku wzrastają, podobnie jak oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!