Już startują nowe edycje Olimpiady Przedsiębiorczości i Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej
Zaczyna się jesień i zapominamy powoli o wakacjach, ale za to nadchodzą dwa superciekawe konkursy: Olimpiada Przedsiębiorczości oraz Szkolna Internetowa Gra Giełdowa (SIGG). Rejestracja szkół do Olimpiady zaczyna się już 1 października, natomiast do SIGG zapisy są otwarte już od 24 września. W obu konkursach do zgarnięcia są nagrody rzeczowe lub finansowe, a w przypadku Olimpiady także ułatwienia w rekrutacji na studia!
Szkolna Internetowa Gra Giełdowa
Zacznijmy jednak od SIGG, ponieważ zapisy już trwają. Szkolna Internetowa Gra Giełdowa to konkurs organizowany przez Giełdę Papierów Wartościowych (GPW) i powiązaną z nią Fundację GPW.
SIGG to internetowa gra inwestycyjna dla uczniówk szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Każdy zespół (od 2 do 4 osób) otrzymuje dostęp do specjalnej platformy i wirtualnego rachunku inwestycyjnego z określoną kwotą wirtualnych pieniędzy. Uczestnicy najpierw poznają podstawy, czyli instrumenty finansowe notowane na warszawskiej giełdzie: akcje, ETF-y i kontrakty terminowe, a następnie decydują w które z nich zainwestować i dokonują odpowiednich transakcji, jak prawdziwi inwestorzy.
Mimo że to gra, zlecenia realizowane są na podstawie danych z rzeczywistego rynku i prawdziwych ofert kupna i sprzedaży. Zadaniem zespołów jest oczywiście uzyskanie jak najwyższej stopy zwrotu ze swojego kapitału początkowego. Jest do świetna okazja do wypróbowania teoretycznej wiedzy z lekcji Podstaw Przedsiębiorczości!
Do wygrania są nagrody o łącznej wartości 85 tys. zł, a zwycięski zespół zgarnia aż 10 tys. zł! Rejestracja trwa do 20 października, ale nie ma na co czekać, ponieważ najpierw zgłoszenie musi wysłać nauczyciel, a dopiero potem uczniowie mogą założyć swoje konta. A już 22 października rozpoczyna się pierwszy etap, czyli tzw. gra testowa. Wszystkie informacje na stronie GPW »
Olimpiada Przedsiębiorczości
Od 1 października szkoły mogą zgłaszać swój udział w Olimpiadzie Przedsiębiorczości. Tu uwaga, do Olimpiady nie zgłaszamy się bezpośrednio u organizatora, tylko do Komisji Szkolnej w swojej szkole, od której dostaniemy także niezbędne formularze do uzupełnienia.
Eliminacje szkolne odbędą się 6 grudnia. Egzamin będzie trwać godzinę i będzie składać się z 50 pytań zamkniętych, za które można otrzymać punkty dodatnie i ujemne (za złe odpowiedzi). Na stronie Olimpiady można sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując dotychczasowe egzaminy – pytania wcale nie są takie łatwe!
Po eliminacjach szkolnych, w marcu nastąpią dwuetapowe eliminacje okręgowe – te już nie w szkołach, ale w 5 komitetach okręgowych w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu. A miesiąc później odbędą się trzyetapowe eliminacje centralne w Warszawie. Na stronie Olimpiady znajduje się pełen harmonogram i opis egzaminów.
Laureaci oraz ich opiekunowie otrzymają wysokiej klasy sprzęt cyfrowy o wartości w zależności od zajętego miejsca, a finaliści oraz ich opiekunowie otrzymają nagrody książkowe. Laureaci dodatkowo będą mieli łatwiej w rekrutacji na studia: SGH w Warszawie oraz Uniwersytety Ekonomiczne w Krakowie, Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu.
Uczestnicy, którzy dotrą do eliminacji okręgowych dostaną także prawo do udziału w specjalnym kursie e-learningowym nt. rozwijania działalności biznesowej, zaproszenia na egzamin na Certyfikat Wiedzy Ekonomicznej YoungMBA oraz książki biznesowe.
Wszystkie informacje na stronie Olimpiady »