Co robić, jeśli rodzice są w trudnej sytuacji finansowej
Wiele polskich rodzin ma trudności finansowe. Mimo, że rodzice ciężko pracują, nie są w stanie zabezpieczyć wszystkich potrzeb rodziny, w tym również Twoich. Czy w takiej sytuacji jesteś skazany na braki w finansowej wiedzy? Nie – musisz tylko chcieć zdobywać informacje i poszerzać swoje horyzonty.
Nie uciekaj od finansów!
Myślenie o pieniądzach i zdobywanie umiejętności zarządzania nimi jest trudne, gdy się ich nie ma. To prawda. Braki w budżecie często są również rzeczą wstydliwą wśród rówieśników. Jednak podstawowym błędem, jaki możesz popełnić, gdy w Twojej rodzinie się nie przelewa, to unikanie rozmów i tematów związanych z finansami. Tobie szczególnie powinno zależeć na tym, aby dowiedzieć się jak zarabiać pieniądze, jakie zawody gwarantują bezpieczną przyszłość, jak dbać o pieniądze i pomnażać to, co się zarobi, a także jak unikać zadłużenia. Tylko w taki sposób będziesz w stanie zmienić swoje położenie materialne, a w przyszłości również pomóc swojej rodzinie. Dlatego zapomnij o wstydzie i uświadom sobie, że wiedza o finansach pozwoli Ci być bogatym człowiekiem w przyszłości!
Poczytaj o biznesmenach, którzy odnieśli sukces
To, że pochodzisz z mniej zamożnej rodziny nie znaczy, że nie możesz odnieść sukcesu w życiu. Chcesz dowodów i inspiracji? Poczytaj o historiach ludzi biznesu, którzy odnieśli sukces. Mało który odziedziczył fortunę – większość z nich dorobiła się dzięki wytrwałości, pomysłom i ciężkiej pracy. Jeśli potrzebujesz natchnienia, znajdź w internecie opowieści biznesmenów o początkach swojej działalności.
Bogaci mają łatwiej?
To prawda, że osoby pochodzące z zamożnych rodzin mają nieco łatwiejszy start w dorosłe życie. Przede wszystkim dzięki temu, że otrzymują odpowiednie przygotowanie do zarządzania pieniędzmi. Rodzice pokazują im, jak można zarabiać i jak powinno się dbać o pieniądze. Ogromna suma na koncie bez odpowiedniej wiedzy jest niczym – dowodzą tego historie osób, które wygrały miliony w lotto, a za parę lat stały się bankrutami. Przez co? Nie mieli wystarczającej wiedzy finansowej. Jeśli od młodych lat będziesz się uczyć i przygotujesz się do posiadania pieniędzy, dorosłość nie będzie dla Ciebie życiem od wypłaty do wypłaty lub co gorsza, od kredytu do kredytu.
Ucz się oszczędzać
Pierwszy krok do wiedzy i niezależności finansowej, to zdobycie umiejętności oszczędzania. Nawet dysponując niewielkimi kwotami, możesz określoną część z nich odkładać. Po pewnym czasie zobaczysz, że aby kupić coś „większego” wcale nie trzeba się zadłużać. Trzeba planować i świadomie wydawać pieniądze. Jeśli szybko pozbywasz się każdej kwoty, jaka jest w Twoim posiadaniu, musisz poświęcić trochę czasu na wyrobienie nawyku oszczędzania.
Jeśli dziś dostałbyś pieniądze, wiedziałbyś co z nimi zrobić?
To, że nie masz obecnie do dyspozycji pieniędzy na inwestowanie jest zrozumiałe. W rodzinie się nie przelewa, a Ty dopiero się uczysz. Pomyśl jednak, co by się stało, gdybyś za parę lat otrzymał/wygrał/zarobił sporą kwotę pieniędzy – czy wiedziałbyś, jak z nią postępować, żeby jej nie roztrwonić? Na bogactwo trzeba się przygotować! Najlepszym przykładem będzie giełda – nawet jeśli nie masz pieniędzy, możesz już dziś uczyć się inwestowania. W internecie funkcjonuje coś takiego jak gra giełdowa, w której możesz kupować akcje spółek za „wirtualne” pieniądze, oczywiście w ramach zabawy, czy ćwiczenia. Możemy się założyć, że jeśli w wieku 16, czy 17 lat rozpoczniesz grę „na sucho” (czyli bez prawdziwych pieniędzy), w wieku 25 będziesz potrafił osiągać ponadprzeciętne stopy zwrotu, czyli mówiąc wprost – zarabiać na inwestycjach więcej, niż inni.
Dobre wyniki w nauce przełożą się na pieniądze
Właściwie wykonuj swoje obowiązki, a zostaniesz nagrodzony. Istnieje bardzo wiele fundacji, które przyznają stypendia dobrze uczącej się, ale mniej zamożnej młodzieży. Dobre wyniki w szkole średniej, to przepustka na dobre studia. Kiedy już się tam znajdziesz, możesz otrzymać stypendium za wyniki w nauce, a student prestiżowej uczelni, z dobrymi wynikami, ma duże szanse na zdobycie dobrze płatnej pracy. Tu nie ma przypadku – liczy się pracowitość, otwartość na nowe wyzwania i świadomość tego, że sukces (również finansowy) odniosą ci, którzy naprawdę chcą.
Nowe informacje tworzą nowe pomysły
Czytaj, dowiaduj się, bądź dociekliwy – wiedzę zdobędziesz tylko wtedy, gdy będziesz chciał się czegoś dowiedzieć. A z każdą nową informacją do głowy może przyjść pomysł na zarobek. Dlatego młodzi ludzie powinni słuchać opowieści starszych, którym się udało otworzyć dochodową firmę, zgromadzić samodzielnie duże pieniądze, czytać historie sukcesu, żeby wiedzieć, jakich błędów unikać i jakie są drogi do niezależności finansowej.