Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Skąd młodzi mają pieniądze na własne wydatki

Katarzyna Jóźwik   •   23 listopada 2017 r.

Wbrew pozorom kieszonkowe od rodziców nie jest głównym źródłem dochodu młodych ludzi. Jak potwierdzają badania, coraz częściej sami zarabiamy na własne zachcianki – pokazują to wyniki badania „Młodzież 2016” zrealizowanego przez CBOS.

Jak zarabiają młodzi

Młodzi zarabiają

Najciekawszą częścią badania dotyczącego sytuacji materialnej młodzieży w Polsce jest dział dotyczący źródła pozyskiwania przez nich funduszy. Być może niektórych zaskoczą uzyskane wyniki, jednak głównym źródłem dochodu jest praca zarobkowa.

  • Aż 59% badanych pozyskuje pieniądze z dorywczej pracy w wakacje.
  • 38% pracuje również dorywczo,
  • 13% zarabia podczas zawodowych praktyk,
  • 13% badanych przyznało, że źródłem ich dochodów jest handel w internecie.

Praca popłaca

Dalsza część badania „Młodzież 2016” dowodzi, że podjęcie pracy zarobkowej po prostu się opłaca. Biorący udział w badaniu młodzi ludzie mieli za zadanie określić kwotę, jaką dysponowali w październiku 2016 r. Nastolatkowie zarabiający samodzielnie na własne wydatki deklarowali przedziały od 300 nawet do 1000 zł. Najniższą ze stawek wskazywali ci, którzy zarabiali dorywczo w trakcie wakacji. O 100 zł więcej mieli do wykorzystania zarabiający na zawodowych praktykach. Młodzież handlująca w internecie i pracująca dorywczo deklarowała kwotę 500 zł miesięcznie. Na największe wydatki mogą sobie pozwolić zaś ci, którzy posiadają stałą pracę (1000 zł miesięcznie).

Kieszonkowe nadal w modzie

Oprócz pracy zarobkowej, najpowszechniejszym źródłem finansów dla młodych jest kieszonkowe otrzymywane od rodziny. Regularne kwoty od rodziny otrzymuje 39% badanych. Oczywiście ponad połowa nastolatków dostaje pieniądze od najbliższych (55%), jednak są to sporadyczne prezenty. Otrzymywanie kieszonkowego również jest powiązane z sytuacją materialną rodziny. Młodzież pochodząca z lepiej sytuowanych domów częściej może liczyć na pieniądze od bliskich krewnych. Przekłada się to jednak na wysokość środków, jakimi dysponuje młody człowiek.

Przeprowadzone badanie dowodzi, że w październiku 2016 r. osoby otrzymujące kieszonkowe w sposób mniej lub bardziej regularny, dysponowały kwotą w przedziale 250-300 zł. W zestawieniu z pozostałymi źródłami dochodów młodzieży, powyższy przedział to najniższa stawka, jaką miał do swojej dyspozycji młody człowiek.

Artykuł opracowano w oparciu o wyniki badań „Młodzież 2016” przeprowadzonych w 2016 r. przez CBOS, a sfinansowane przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.