Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Chcesz mieć firmę? Ucz się przedsiębiorczości!

Katarzyna Jóźwik   •   16 listopada 2017 r.

Jak młodzi Polacy wyobrażają sobie swoją biznesową przyszłość? Jakie zajęcie uważają za najbardziej dochodowe? Czy przedsiębiorczości można się nauczyć? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli uczniowie klas pierwszych 39 szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce w „Badaniu przedsiębiorczości wśród młodzieży”. Zobacz, co o własnym biznesie myślą Twoi rówieśnicy!

Przedsiębiorczy ojciec i syn

Pomysłowość + zaradność = przedsiębiorca

Pierwsza część pytań zadana ankietowanym dotyczyła sposobu spostrzegania przedsiębiorcy. Dla większości młodych ludzi przedsiębiorca to:

  • osoba prowadząca działalność gospodarczą (75,6% odpowiedzi)
  • osoba pracująca na własny rachunek (37,4%)

Według młodych podstawowymi cechami osoby przedsiębiorczej są:

  • pomysłowość (83,9% odpowiedzi),
  • zaradność (69,9%),
  • dokładność (56,2%),
  • umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji (76,8%),
  • dążenie do osiągnięcia sukcesu (58,1%),
  • wspieranie i pomaganie innym (40,9%).

Ciekawostka! W pytaniach dotyczących przedsiębiorcy padały również odpowiedzi wskazujące na mniej etyczne cechy osobowościowe. Zdaniem niektórych przedsiębiorcę powinno wyróżniać cwaniactwo, myślenie wyłącznie o wielkiej forsie i nieliczenie się z innymi ludźmi. Na szczęście tego rodzaju odpowiedzi stanowiły niewielki odsetek w całym badaniu – odpowiednio 11,6%, 5,3% oraz 4,1%.

W tej części badania warto zwrócić również uwagę na stosunek młodych Polaków do ryzyka biznesowego. Tylko 23,3% odpowiedzi wskazywało ryzykanctwo jako wyróżnik osoby przedsiębiorczej. Biorąc pod uwagę brak przywiązania pokolenia generacji Z do jednego pracodawcy, powyższy wskaźnik może być nieco zaskakujący.

Moja przyszłość: własna firma

Ponad połowa badanych bierze pod uwagę możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Głównymi motywami prowadzenia własnego biznesu są:

  • możliwość uzyskania wyższych dochodów niż w pracy „u innych” (61,4% odpowiedzi),
  • możliwość podejmowania samodzielnych decyzji (55,5%),
  • większy poziom niezależności zawodowej (43,1%),
  • możliwość podejmowania nowych wyzwań (40,3%).

I chociaż niemal połowa deklaruje chęć prowadzenia biznesu w kraju (45%), to 1/5 ankietowanych rozważa również ekspansję na rynki zagraniczne.

Przedsiębiorczości można się nauczyć

Co ciekawe, zbyt mała wiedza na temat prowadzenia biznesu jest jedną z głównych barier założenia własnej działalności (19,3%). Pierwsze miejsce w tym rankingu zajmuje brak środków finansowych (27,8%). Ponadto aż 38,4% odpowiedzi respondentów nieplanujących prowadzenia własnego biznesu wskazuje, że główną przyczyną ich decyzji jest zbyt mała wiedza i doświadczenie w tym zakresie. Pocieszające jest jednak to, że aż 37,2% uczniów wychodzi z założenia, że przedsiębiorczości można się nauczyć. Do jej rozwoju, a tym samym osiągnięcia zawodowego sukcesu przyczynia się m.in. umiejętność zorganizowania się (74,2% odpowiedzi), kreatywność (73,8%) czy konsekwencja (45,7%).

Artykuł opracowano w oparciu o wyniki badań „Badanie przedsiębiorczości wśród młodzieży. Wyniki ogólnopolskie” przeprowadzone w 2017 r. przez Akademię Liderów Fundacji dr Bogusława Federa.

Słownik pojęć

Windykacja

- proces mający na celu odzyskanie należności, np. pożyczonej kwoty. Gdy ktoś zalega ze spłatą kredytu lub pożyczki, albo nie płaci rachunków na czas, bank lub firma mogą rozpocząć proces windykacji, mający na celu nakłonienie dłużnika do spłaty. Może to być ponaglenie, oferta rozłożenia spłaty zadłużenia na raty, lub proces sądowy o zapłatę.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!