Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Darmowa podróż po Europie dla osiemnastolatków – zgłoszenia do 25 października!

Mateusz Skrzypczak   •   17 października 2022 r.

Czy wiesz, że dzięki unijnemu programowi DiscoverEU możesz wybrać się w fascynującą podróż po Europie, i to nie ponosząc kosztów transportu? Jeżeli masz 18 lat i chcesz zwiedzać świat, lepiej się pospiesz, bo na zgłoszenie się pozostał zaledwie tydzień.

DiscoverEU to program będący częścią szerzej znanego programu Erasmus+. Oferuje ono młodzieży w wieku 18 lat możliwość darmowego podróżowania po Europie, a zarazem odkrycie jej różnorodności, dziedzictwa kulturowego i historii oraz – podobnie jak cały Erasmus – umożliwić nawiązanie kontaktów z osobami z całego kontynentu.

W tym roku aż 35 tysięcy młodych ma szansę odbyć niezapomnianą przygodę – otrzymają bezpłatne bilety do wykorzystania w dniach 1 marca 2023 – 29 lutego 2024 r. na podróż, która może potrwać do jednego miesiąca. Podróż ta zasadniczo ma się odbyć koleją, a w uzasadnionych przypadkach autobusem lub ewentualnie samolotem.

Oprócz biletów, na czas podróży laureaci otrzymają również kartę DiscoverEU, uprawniającą do zniżek na inne bilety i usługi (kultura, nauka, przyroda, sport, transport lokalny, zakwaterowanie, gastronomia itp.).

Jak wziąć udział w programie DiscoverEU?

Aby skorzystać z tej wyjątkowej możliwości, musisz:

  • być urodzony/a pomiędzy 1 stycznia 2004 r. a 31 grudnia 2004 r. włącznie,
  • być obywatelem UE lub państwa biorącego udział w programie Erasmus+,
  • zgłosić swoją kandydaturę wypełniając formularz na Europejskim Portalu Młodzieżowym

Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń to 25 października 2022, godzina 12:00 czasu letniego środkowoeuropejskiego.

Po przesłaniu wstępnego zgłoszenia i potwierdzeniu swojego adresu e-mail, należy wypełnić dokładniejszy formularz, podając konkretne informacje na swój temat. Kolejnym etapem jest quiz, w którym należy odpowiedzieć na pięć pytań dotyczących Unii Europejskiej oraz unijnych inicjatyw skierowanych do młodzieży, oraz na pytanie dodatkowe.

Następnie trzeba będzie podać kilka informacji na temat swoich planów dotyczących podróży, m.in. dotyczących terminu oraz możliwości sfinansowania dodatkowych kosztów. Informacje podane na tym etapie nie są wiążące, to znaczy nie będą uwzględniane podczas selekcji kandydatów. Po wysłaniu formularza otrzymasz bardzo ważny kod potwierdzający – konieczny przy dalszej korespondencji z odpowiednimi agendami UE.

W programie można wziąć udział indywidualnie lub jako grupa. Pula uczestników nie jest mała, ale dla każdego kraju ustalono limit biletów. W przypadku przekroczenia limitu kandydatów, może się okazać, że wygra osoba, która zgłosiła się jako pierwsza.

Zatem ponieważ czas goni, po wszelkie dodatkowe informacje odsyłamy po prostu na stronę Europejskiego Portalu Młodzieżowego.

Mateusz Skrzypczak
Żywo zainteresowany światem i bieżącymi wydarzeniami, szczególnie ekonomicznymi i gospodarczymi. Nieustannie trzyma rękę na pulsie rynku bankowego w Polsce oraz dba o odpowiedzialne zarządzanie budżetem osobistym i skuteczne pomnażanie kapitału.

Słownik pojęć

Stopa procentowa

- określa ile kosztuje pożyczenie pewnej sumy pieniędzy. Stopy procentowe określane są przez państwo (a konkretnie przez Radę Polityki Pieniężnej) i odnoszą się do odsetek, jakie banki muszą zapłacić za pożyczenie pieniędzy od Narodowego Banku Polskiego i od siebie nawzajem. Ta cena z kolei wpływa na warunki, na jakich banki udzielają kredytów nam, zwykłym obywatelom. Im wyższe stopy procentowe, tym wyższe oprocentowanie kredytu. W czasie, gdy obowiązują niskie stopy procentowe, za pożyczenie pieniędzy z banku zapłacimy mniej, z drugiej strony zarobimy mniej na odsetkach, jeśli ulokujemy oszczędności w banku. W okresie obowiązywania wysokich stóp procentowych, koszty pożyczenia pieniędzy z banku wzrastają, podobnie jak oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!