Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Orange Finanse zakończy działalność 31 grudnia 2018 r.

Redakcja   •   20 czerwca 2018 r.

Po kilku latach współpracy, Orange i mBank zdecydowały się z końcem bieżącego roku zakonczyć wspólny projekt prowadzony pod nazwą Orange Finanse. Dotychczasowi klienci zostaną przeniesieni naturalnie do mBanku, który w Orange Finanse odpowiadał za obsługę produktów bankowych.

Orange Finanse to jedna z instytucji finansowych powstałych na bazie współpracy banków z telekomami – podobnie jak popularny T-Mobile Usługi Bankowe. W tym przypadku, pod szyldem operatora komórkowego Orange, usługi bankowe obsługuje mBank.

Jak informuje bank, zakończenie współpracy nie wpłynie w żaden sposób na możliwość korzystania z rachunku w Orange Finanse poprzez aplikację mobilną i bankowość internetową. Wszystkie dotychczasowe funkcje pozostają bez zmian, a docelowo konta i kredyty zostaną przeniesione na główną platformę bankowości elektronicznej i mobilnej mBanku.

Mówi się, że powodem rozstania są niezadowalające wyniki, czyli zbyt mała liczba klientów względem oczekiwań (ok. 430 tys.). Jednak należy zauważyć, że we Francji, skąd wywodzi się firma Orange, uruchomiono niezależny bank o nazwie Orange Bank. Niewykluczone więc, że za jakiś czas pojawi się on również w Polsce.

Przeczytaj również

Słownik pojęć

Stopa procentowa

- określa ile kosztuje pożyczenie pewnej sumy pieniędzy. Stopy procentowe określane są przez państwo (a konkretnie przez Radę Polityki Pieniężnej) i odnoszą się do odsetek, jakie banki muszą zapłacić za pożyczenie pieniędzy od Narodowego Banku Polskiego i od siebie nawzajem. Ta cena z kolei wpływa na warunki, na jakich banki udzielają kredytów nam, zwykłym obywatelom. Im wyższe stopy procentowe, tym wyższe oprocentowanie kredytu. W czasie, gdy obowiązują niskie stopy procentowe, za pożyczenie pieniędzy z banku zapłacimy mniej, z drugiej strony zarobimy mniej na odsetkach, jeśli ulokujemy oszczędności w banku. W okresie obowiązywania wysokich stóp procentowych, koszty pożyczenia pieniędzy z banku wzrastają, podobnie jak oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Na stronie NBP znajduje się długi, ale interesujący artykuł nt. stóp procentowych.
Więcej pojęć »