Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Wpłatomat – co to jest i do czego służy

Mateusz Skrzypczak, A. Oborska   •   19 października 2021 r.

Samoobsługowe urządzenia do wpłaty pieniędzy przede wszystkim oszczędzają nam czekania w długich kolejkach. Możemy o każdej porze dnia i nocy wpłacić gotówkę na swoje konto, zwłaszcza jeśli nasz bank nie ma oddziału blisko miejsca zamieszkania czy szkoły. Ale czy można ufać, że urządzenie nie ulegnie awarii i nie „zje” naszych pieniędzy, a na koncie pozostanie ta sama kwota co przed wpłatą?

Jak to działa?

Wpłatomat jest urządzeniem, dzięki któremu możemy dokonać wpłaty gotówki na swoje konto bankowe. Aby wpłacić banknoty, należy włożyć kartę płatniczą do urządzenia, podobnie jak w przypadku bankomatów, wpisać numer PIN, wybrać opcję „wpłata gotówki” i położyć banknoty na podajnik do specjalnej szczeliny. Pieniądze są liczone, a następnie na ekranie wyświetla się potwierdzenie włożonej do wpłatomatu kwoty.

Środki na koncie pojawiają się praktycznie natychmiast lub – jeśli wpłacamy nie we wpłatomacie naszego banku, a w sieci Planet Cash czy Euronet – zaraz po ich zaksięgowaniu, do kilku godzin. Należy pamiętać, o tym, aby po całej transakcji zabrać wydruk potwierdzający jej dokonanie.

Pewnym utrudnieniem może być fakt, że wpłatomaty mogą nie przyjąć od nas gotówki, która jest pozaginana lub zniszczona. Sama liczba banknotów, które możemy wpłacić jednorazowo też jest ograniczona, może to być maksymalnie około 20 do 50 banknotów, w zależności od urządzenia i banku.

Wpłaty Blikiem

Możesz również zasilić konto gotówką we wpłatomacie bez karty, dzięki Blikowi. Na ekranie maszyny wybierz opcję „wpłata BLIK”, uruchom aplikację, wygeneruj kod, wpisz go na ekranie, a potem zatwierdź PIN-em w apce banku. Włóż pieniądze do wpłatomatu i zatwierdź na ekranie, że kwota jest poprawna. Nie wszystkie banki umożliwiają tę opcję, dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy jest ona u Ciebie dostępna.

„Zjadło moje pieniądze?”

Co zrobić w przypadku kiedy wpłatomat zostanie zablokowany podczas transakcji i wpłata nie zostanie zaksięgowana? To samo, co w przypadku „zjedzenia” naszej karty do konta przez bankomat. Dzwonimy do oddziału swojego banku i informujemy ich o zaistniałej sytuacji. Niestety proces odzyskania pieniędzy nie będzie natychmiastowy, ponieważ bank będzie musiał ustalić czy rzeczywiście kwota jaką podaliśmy do wpłaty zgadzała się z rzeczywistością. Jednak po dopełnieniu wszystkich formalności pieniądze znajdą się z powrotem na koncie. W takiej sytuacji zdecydowanie warto zachować wydruk z wpłatomatu.

Dla kogo?

Zainteresowanie tą formą wpłaty gotówki na koto jest coraz bardziej popularne, szczególnie dlatego, że najczęściej jest darmowa (a za wpłaty w kasie w oddziale banku jest pobierana opłata). Drugim bardzo istotnym czynnikiem jest to, że coraz więcej bankomatów jest w rzeczywistości maszynami 2w1 – zarówno wypłacają gotówkę, jak i przyjmują wpłaty. Chyba najważniejszą kwestią jest to, że dzięki wpłatomatom oszczędzamy czas i zamiast stać w kolejce do bankowej kasy, możemy w szybki sposób, unikając kolejek, zasilić swoje konto. Jeśli więc po urodzinach lub innej okazji masz gotówkę otrzymaną od rodziny, najlepszym sposobem na przeniesienie je na konto będzie spacer do wpłatomatu.

Czy warto używać wpłatomatów?

Wszystkim, którzy mają obawy przed korzystaniem z samoobsługowych urządzeń do wpłaty pieniędzy, proponuję zrobić pierwszą, testową wpłatę. Weź ze sobą kartę, banknot 50 lub 100-złotowy, znajdź najbliższy wpłatomat i wpłać pieniądze na swoje konto. Być może to pomoże Ci przezwyciężyć obawy i zobaczyć, że korzystanie z tego urządzenia wcale nie jest trudne! Jeśli uznasz, że samodzielne wpłacanie gotówki na konto Ci odpowiada, zaoszczędzisz w przyszłości mnóstwo czasu, który zostałby zmarnowany na czekanie w bankowej kolejce.

Mateusz Skrzypczak
Żywo zainteresowany światem i bieżącymi wydarzeniami, szczególnie ekonomicznymi i gospodarczymi. Nieustannie trzyma rękę na pulsie rynku bankowego w Polsce oraz dba o odpowiedzialne zarządzanie budżetem osobistym i skuteczne pomnażanie kapitału.