Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

mBank ostrzega użytkowników Androida przed nowym wirusem

Redakcja   •   01 września 2017 r.

Na swojej stronie internetowej mBank opublikował ostrzeżenie dla wszystkich, którzy korzystają z bankowości mobilnej na telefonach wyposażonych w system Android. Nowy wirus udaje aplikację mobilną mBanku i wyciąga dane niezbędne do zalogowania i wyprowadzenia pieniędzy z rachunku.

Jak działa wirus?

Na zaatakowanym smartfonie, przy próbie uruchomienia aplikacji mobilnej mBanku, pojawia się ekran udający aplikację mobilną, który wyświetla komunikat o konieczności weryfikacji numeru telefonu. Przy próbie weryfikacji, musisz podać swój numer telefonu, następnie wprowadzić wygenerowany PIN, a następnie login i hasło do konta.

Jeśli zauważysz u siebie komunikat dot. konieczności weryfikacji numeru telefonu, to znaczy że Twoje urządzenie jest zainfekowane – pamiętaj, to nie jest aplikacja mBanku! Jest to wirus, którego celem jest przechwycenie danych niezbędnych do zalogowania się na Twoje konto i wyprowadzenie z niego środków.

Osobom, których smartfony zostały zaatakowane, mBank radzi:

  • natychmiast zmienić hasło do serwisu transakcyjnego mBanku
  • przywrócić ustawienia fabryczne w telefonie (najlepiej tzw. hard reset)
  • zmienić PIN do aplikacji mobilnej mBanku

Więcej informacji w komunikacie na stronie mBanku.

Przeczytaj również

Słownik pojęć

Stopa procentowa

- określa ile kosztuje pożyczenie pewnej sumy pieniędzy. Stopy procentowe określane są przez państwo (a konkretnie przez Radę Polityki Pieniężnej) i odnoszą się do odsetek, jakie banki muszą zapłacić za pożyczenie pieniędzy od Narodowego Banku Polskiego i od siebie nawzajem. Ta cena z kolei wpływa na warunki, na jakich banki udzielają kredytów nam, zwykłym obywatelom. Im wyższe stopy procentowe, tym wyższe oprocentowanie kredytu. W czasie, gdy obowiązują niskie stopy procentowe, za pożyczenie pieniędzy z banku zapłacimy mniej, z drugiej strony zarobimy mniej na odsetkach, jeśli ulokujemy oszczędności w banku. W okresie obowiązywania wysokich stóp procentowych, koszty pożyczenia pieniędzy z banku wzrastają, podobnie jak oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Na stronie NBP znajduje się długi, ale interesujący artykuł nt. stóp procentowych.
Więcej pojęć »