Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Konto Jakie Chcę dla młodzieży w BZ WBK

Redakcja   •   Aktualizacja: 19 lutego 2018 r.

W ofercie Banku Zachodniego WBK pojawił się nowy rachunek, który ma również swoją wersję dla młodzieży. Mowa o Koncie Jakie Chcę, umożliwiającym konfigurację  usług w zależności od potrzeb klienta. Nowe konto jest oferowane na różnych zasadach dla młodych od 13 do 26 roku życia i „dorosłych”.

Konto Jakie Chcę w BZ WBK

Ile kosztuje Konto Jakie Chcę

Jak kształtują się koszty korzystania z nowego rachunku młodzieżowego w BZ WBK?

 • 0 zł za prowadzenie rachunku,
 • 0 zł za wydanie karty debetowej,
 • 3 zł miesięcznie za użytkowanie karty (bez możliwości zwolnienia, opcja domyślna) albo
  5 zł miesięcznie z możliwością zwolnienia z opłaty po wykonaniu 5 dowolnych transakcji bezgotówkowych albo
  5 zł ze zwolnieniem z opłaty po wykonaniu dowolnej liczby transakcji na sumę 500 zł (ważne: zaliczane są także zakupy za pomocą karty mobilnej tzw. HCE);
 • 0 zł za przelewy standardowe przez internet i aplikację mobilną;
 • 2,5 zł za przelew ekspresowy (5 zł po skończeniu 26 roku życia);
 • 0 zł za przelew na numer telefonu BLIK (natychmiastowy);
 • 0,5 zł za Przelew24, czyli opłacanie zakupów internetowych szybkim przelewem (tzw. pay by link);
 • 0 zł za zlecenie stałe (dla starszych: 0,5 zł) i polecenie zapłaty;
 • 5 zł za wpłatę gotówki w oddziale (10 zł dla starszych klientów),
 • 5 zł za wypłatę gotówki w oddziale (10 zł po ukończeniu 26 roku życia),
 • 0 zł za wypłatę ze wszystkich bankomatów w Polsce (po ukończeniu 26 roku życia bezprowizyjne pozostają maszyny własne banku, pozostałe 5 zł za pojedynczą wypłatę);
 • 0 zł za wypłatę gotówki z kasy w sklepie w trakcie zakupów (tzw. cash back; później: 1,5 zł);
 • 0 zł za wypłatę gotówki za pomocą BLIKA z każdego bankomatu posiadającego tę funkcję (bez limitów);
 • 0 zł za wpłatę gotówki we wpłatomacie BZ WBK.

Przejdź na stronę Konta Jakie Chcę »

Konto Jakie Chcę dla młodych

Młodzi mogą być zadowoleni, bo bank oferuje im preferencyjne warunki – do ukończenia 26 roku życia nie musisz obawiać się praktycznie żadnych opłat. Konto Jakie Chcę zwalnia młodych z prowizji za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz za korzystanie z cash-back, czyli wypłacania pieniędzy podczas opłacania zakupów kartą w sklepie (popularne rozwiązanie w sieci sklepów Żabka).

Podobnie młodzi klienci nie zapłacą za zlecenia stałe oraz poniosą niższy koszt przelewu ekspresowego (2,5 zł zamiast 5 zł).

Samodzielny wybór opłaty za kartę

Nowym rozwiązaniem jest to, że klient sam może zdecydować, ile za posiadanie karty będzie płacił. Otóż są dostępne trzy opcje;

 • stała miesięczna opłata za posiadanie karty w wysokości 3 zł, włączona domyślnie, bez możliwości uniknięcia jej lub
 • opłata miesięczna w wysokości 5 zł, której można uniknąć po wykonaniu 5 dowolnych transakcji bezgotówkowych bez określonej kwoty (tę opcję rekomendujemy, można ją aktywować po otrzymaniu plastiku w bankowości internetowej w zakładce „karty”) albo
 • opłata miesięczna w wysokości 5 zł, której również można uniknąć, ale tym razem po wydaniu w sklepach za pomocą karty łącznej kwoty 500 zł miesięcznie (dla osób, które robią zakupy rzadko, ale na duże kwoty).

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także bezprowizyjne korzystanie z BLIKA – całkowicie darmowe są wypłaty z bankomatów obsługujących kody oraz przelewy natychmiastowe na numer telefonu. Więcej na temat tej formy płatności przeczytacie w naszym artykule o BLIKU.

Karta w BZ WBK

Wpłata i wypłata pieniędzy

Bez prowizji pieniądze wypłacać można we wszystkich bankomatach w Polsce (do 26 lat), a wpłacać we wpłatomatach należących do banku. Warto zauważyć, że BZ WBK w bankowości internetowej i mobilnej umożliwia klientom czat z doradcą, który pomaga w rozwiązywaniu problemów.

Jeśli chodzi o wizyty w oddziale, to BZ WBK pod względem opłat za korzystanie z wpłat/wypłat w oddziałach nie odstaje od konkurencji. W cenniku Konta Jakie Chcę umieścił prowizję za korzystanie z kas w oddziałach – 5 zł od transakcji. Jeśli więc masz gotówkę, którą chcesz wpłacić na konto, zdecydowanie bardziej opłaca się znaleźć wpłatomat, niż iść do oddziału.

Co po skończeniu 26 lat?

Trudno nie zauważyć, że ukończenie 26 roku życia jest dla korzystającego z Konto Jakie Chcę nieco uciążliwe.

Po osiągnięciu granicznego dla tego konta wieku 26 lat, trzeba pamiętać o pojawiających się opłatach. Zdrożeją przelewy ekspresowe (do 5 zł), wpłaty/wypłaty gotówki w placówce (do 10 zł), a ponadto bezprowizyjne będzie wypłacanie gotówki za pomocą karty debetowej tylko z bankomatów BZ WBK (wypłata z obcego to za każdym razem opłata 5 zł, ale można wykupić pakiet na wszystkie bankomaty w kraju za 7 zł miesięcznie).

Pojawi się też prowizja za wykonywanie zleceń stałych (każde po 50 groszy) i trzeba będzie płacić, jeśli będziemy chcieli wybrać gotówkę podczas zakupów (cash back: 1,5 zł). Także, niestety, chciałoby się rzec, że wraz z młodością kończy się darmowość w tym popularnym banku.

Uwaga! Jeśli otworzysz konto w BZ WBK wpisując w formularzu kod polecający 1001016200 otrzymasz 50 zł. Jakie są warunki?

50 zł znajdzie się na Twoim koncie, jeśli do końca miesiąca następującego po tym, w którym rachunek został otwarty, wydasz przy użyciu karty płatniczej lub BLIKIEM przynajmniej 200 zł (to łączna kwota, można wykonać kilka mniejszych transakcji bezgotówkowych). Musisz też przynajmniej raz zalogować się do systemu bankowości internetowej BZWBK24 lub bankowości mobilnej. Płatności muszą zostać wykonane do końca miesiąca następującego po tym, w którym konto zostało otwarte.

W praktyce: jeśli we wniosku o otwarcie konta wpiszesz kod polecający 1001016200, a następnie podpiszesz umowę i aktywujesz rachunek w marcu, to masz czas do końca kwietnia 2018 r. na wydanie kwoty min. 200 zł przy użyciu karty lub BLIKA. Jeśli tak się stanie, do końca czerwca 2018 r. nagroda znajdzie się na Twoim koncie.

Możesz zyskać dodatkowe 100 zł, jeżeli w ciągu 3 miesięcy kalendarzowych od podpisania umowy o konto wpłyną przynajmniej raz środki z tytułu wynagrodzenia lub renty w jednorazowej wysokości min. 1000 zł po uprzednim złożeniu dyspozycji przekazania środków.

We wniosku wpisz kod polecający tak, jak na poniższej grafice.

Kod polecający bz wbk

Czy warto otworzyć Konto Jakie Chcę?

Nowe konto młodzieżowe od BZ WBK to bardzo ciekawa oferta, którą warto rozważyć. Trzeba jednak pamiętać o zmieniających się warunkach wraz z ukończeniem 26 roku życia. Jeśli na przykład przyzwyczaisz się do swobodnego wypłacania pieniędzy z bankomatu, który akurat jest najbliżej Ciebie, trudno będzie się przestawić na szukanie maszyn BZ WBK (tylko one będą bezprowizyjne). Dla nastolatków nie ma to większego znaczenia, bo do 26 lat jeszcze sporo czasu, ale studenci powinni mieć to na uwadze.

Warto jednak zauważyć, że bank często oferuje dla swoich klientów nowe promocje (np. wynagradza regularne oszczędzanie, dokłada powerbank do karty kredytowej czy obniża koszt karty Cinema City Unlimited) oraz chętnie udziela kredytów młodym klientom uzyskującym jakikolwiek dochód. Jest to więc konto godne polecenia.

Osoby, które nie ukończyły 18 lat będą musiały udać się z rodzicem do oddziału banku, żeby podpisać umowę. Jeśli jesteś pełnoletni, możesz złożyć wniosek przez internet, a dokumenty podpisać za pośrednictwem kuriera.

Przejdź na stronę Konta Jakie Chcę »

 

Przeczytaj również