Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Dla rodziców: Czy nastolatek powinien mieć konto bankowe?

Krzysztof Gibek, Jan Boniecki   •   04 lutego 2014 r.

Czy posiadanie konta bankowego przez nastolatka to jedynie jego kaprys i chęć dopasowania się do rówieśników? Czy warto otworzyć dziecku konto w banku? Rozwiewamy wątpliwości rodziców dotyczące kont młodzieżowych i wyjaśniamy, co daje dziecku własne konto w młodym wieku.

Ile kosztuje konto dla młodzieży? Nie chcę dodatkowych wydatków!

To główny argument na „nie” w ustach wielu rodziców – nie będę płacić za konto, które jest jedynie zachcianką mojego dziecka. I słusznie – jeżeli mielibyśmy otworzyć rachunek w banku tylko po to, „aby był”, trzeba się zastanowić dwa razy. Jednak jeśli młody człowiek będzie z niego korzystał, a w szczególności od czasu do czasu płacił kartą, nie trzeba obawiać się kosztów. Wiedza o tym, za co i kiedy pobierane są opłaty, pozwala ich skutecznie uniknąć. Jak? Wystarczy zapoznać się z naszym zestawieniem kont młodzieżowych, w którym analizujemy wszystkie najważniejsze prowizje i opłaty związane z danym rachunkiem i wyjaśniamy, jak można zostać z nich zwolnionym.

Boję się, że mając dostęp do konta moje dziecko zrobi coś nieodpowiedzialnego

Nastolatek, który ukończył 13 lat może posiadać konto bankowe na swoje własne nazwisko. Ma jednak ograniczoną zdolność do czynności prawnych, co oznacza, że wszystkie istotne decyzje muszą być poprzedzone zgodą rodzica. Tak jest z otwarciem konta – bez zgody mamy, taty lub prawnego opiekuna sam nastolatek nie ma po co wypełniać wniosku na stronie banku, czy iść do oddziału.

Gdy po uzyskaniu zgody konto będzie już otwarte, dziecko może samodzielnie dysponować pieniędzmi zgromadzonymi na rachunku. Jeśli uznasz, że sprawy idą w złym kierunku, zgodę na swobodne dysponowanie pieniędzmi przez dziecko można w każdej chwili cofnąć. Z poziomu bankowości internetowej nastolatek nie może oczywiście korzystać z debetu czy zaciągnąć kredytu – o to nie ma co się obawiać. Do dyspozycji ma takie operacje jak: wykonywanie przelewów, doładowanie telefonu komórkowego, czy definiowanie odbiorców.

Syn/córka mówi o otwarciu i korzystaniu z konta przez internet. Czy to bezpieczne?

Bankowość internetowa rozwinęła się błyskawicznie w ostatnich kilku latach. Banki inwestują ogromne pieniądze w bezpieczeństwo i wdrażają najnowsze i najlepsze rozwiązania techniczne, by zabezpieczyć pieniądze i dane swoich klientów – i to się udaje. Zarówno otwieranie konta bankowego przez internet jak i późniejsze korzystanie z niego jest całkowicie bezpieczne, jeśli przestrzega się podstawowych reguł. Gdzie znaleźć zasady bezpiecznego zachowania w sieci? Zapraszamy do naszego artykułu: jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej.

Co moje dziecko zyska mając konto w banku?

Posiadanie konta i karty płatniczej z własnym nazwiskiem może być dla nastolatka powodem do dumy. Jednak są dużo ważniejsze aspekty posiadania konta przez młodych ludzi. Przede wszystkim zdobywają oni wiedzę i umiejętności ekonomiczne. W skrócie – co może dać posiadanie konta młodzieżowego:

Odpowiedzialność za swoje pieniądze – tylko od młodego posiadacza konta zależy to, jak szybko wyda powierzone pieniądze i jak będzie nimi zarządzał. To doskonała lekcja odpowiedzialności.

Oszczędzanie w praktyce – wrzucanie drobnych do skarbonki w pewnym wieku staje się niewystarczające. Własny rachunek może znacznie pomóc młodzieży odkładać pieniądze na oprocentowanym koncie oszczędnościowym (otwierane bezpłatnie, na życzenie klienta, razem z kontem osobistym). Zdobycie nawyku oszczędzania w młodym wieku często pozwala uniknąć spirali zadłużenia w dorosłym życiu.

Wiedza o produktach finansowych – mając własne konto (i wiedząc, co i ile kosztuje), młody człowiek szybko nauczy się zwracać uwagę i porównywać inne oferty finansowe na rynku. W dobie tak agresywnych reklam produktów finansowych, umiejętność ich analizy i oceny jest nie do przecenienia.

Większa kontrola nad wydatkami – kieszonkowe wydawane w mgnieniu oka, nie wiadomo na co, nie wiadomo gdzie, to częsta przypadłość nastolatków. Konto bankowe pozwala utrzymywać większą kontrolę nad wydatkami. Po zalogowaniu, w historii dokonanych transakcji, łatwo sprawdzić, gdzie podziały się wszystkie pieniądze.

Większe bezpieczeństwo – nie ma konieczności zabierania dużych kwot w gotówce, na przykład na wyjazdy, czy imprezy. Karta płatnicza daje swobodny dostęp do środków zgromadzonych na koncie. Jeśli zostanie zgubiona lub skradziona, jeden telefon do banku zapobiegnie utracie pieniędzy – doradca zablokuje możliwość skorzystania z karty.

Nauka korzystania z bankowości internetowej – bycie na bieżąco z nowinkami technicznymi jest szczególnie ważne dla młodych ludzi. Dzięki własnemu rachunkowi nie tylko szybko zdobędą umiejętności obsługi konta internetowego na własne potrzeby, ale także pomogą rodzicom w przyszłości, gdy technologia do której jesteśmy przyzwyczajeni zostanie zastąpiona nowymi rozwiązaniami.

Szybkie płatności za drobne zakupy w sieci – wygodne i bezpieczne płatności internetowe pomogą wziąć odpowiedzialność za swoje zobowiązania, a przede wszystkim odciążyć rodziców.

Szybkie doładowanie telefonu – konto internetowe stwarza możliwość błyskawicznego doładowania telefonu na kartę. Ta pozornie mało istotna cecha może zaoszczędzić kłopotów w wielu sytuacjach.

Skąd młodzież ma czerpać informacje?

Jeśli młody człowiek zainteresował się samodzielnym zarządzaniem pieniędzmi, to bardzo dobry znak. Najważniejsze jednak, żeby nie czerpał informacji z reklam i ulotek banków! Nasz serwis powstał po to, aby ułatwić młodym ludziom wejście w świat finansów – świadomie porównać oferty i wybrać odpowiednie konto młodzieżowe, poznać zasady funkcjonowania banków, dowiedzieć się jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej i karty płatniczej. Jeśli obawiasz się, że nastolatek nie ma odpowiedniego przygotowania do posiadania własnego rachunku, poproś go o zapoznanie się z naszymi artykułami – one na pewno wystarczą, aby w kontakcie z bankiem nie dać się nabrać na haczyki i drobny druk.

Krzysztof Gibek
Absolwent socjologii, zaangażowany w tematykę finansów i giełdy, z doświadczeniem w pracy w bankowości. Od ponad 10 lat analizuje produkty finansowe dla młodzieży i studentów, a od ponad 7 lat dzieli się swoją wiedzą na łamach serwisu KontoMłodzieżowe.com.

Słownik pojęć

Karta płatnicza

- narzędzie, które pozwala na dokonywanie płatności przy wykorzystaniu pieniędzy zgromadzonych na koncie, ale bez użycia banknotów i monet. Najczęściej umożliwia zarówno bezgotówkowe płatności w sklepach, jak i wypłatę pieniędzy z bankomatu. Występują różne rodzaje kart płatniczych, m.in. debetowe i kredytowe.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!