Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Co zrobić, gdy zapomnisz PIN-u?

Krzysztof Gibek   •   30 marca 2017 r.

Zapisanie kodu PIN na kartce to jak proszenie się o kłopoty. Jedynym bezpiecznym miejscem, dla PIN-u jest Twoja pamięć! A z tą bywa różnie, więc każdemu może zdarzyć się zapomnieć kodu. Zobacz, co zrobić w takiej sytuacji.

Kod PIN

Po co karcie kod PIN?

Karta debetowa, która służy do płatności w sklepach oraz wypłat gotówki z bankomatów, jest zabezpieczona czterocyfrowym kodem PIN. Kod ten chroni kartę przed nieuprawnionym użyciem. Gdyby wszyscy mieli ustalone identyczne cyfry, mogłoby dochodzić do kradzieży kart i wypłacania gotówki z bankomatów bez wiedzy klienta. Dzięki indywidualnemu kodowi, można wyeliminować większość takich sytuacji.

Zapomniałem PIN-u – co robić?

Stoisz przed bankomatem i w głowie pustka – nie pamiętasz PIN-u. Zdarza się. Po trzykrotnym błędnym wpisaniu kodu, system banku ma możliwość zablokowania Twojej karty.

Aby odblokować kartę po przypomnieniu sobie kodu należy wykonać kilka prostych czynności. Przede wszystkim sprawdź w bankowości internetowej, czy w zakładce „Karty” masz możliwość jej odblokowania samodzielnie, przez internet. Jeśli tak, wybierz opcję „Odblokuj” i postępuj zgodnie z polecaniami pojawiającymi się na stronie.

Jeżeli nie jesteś w stanie w ogóle przypomnieć sobie PIN-u, wybierz opcję „Zmień PIN” lub „Nadaj PIN”, a następnie ustal nowy czterocyfrowy numer, tym razem łatwiejszy do zapamiętania, ale nie bardzo prosty (niech nie będzie to na przykład ciąg kolejnych cyfr lub Twój rok urodzenia!).

W niektórych bankach mogą nie być dostępne wskazane powyżej opcje. W takim wypadku trzeba zadzwonić na infolinię i tam zlecić konsultantowi odblokowanie możliwości płacenia kartą lub zamówić nowy PIN. Jeśli bank nie udostępnia możliwości zmiany PIN-u przez internet, wyśle list z nowym kodem (co jest obecnie mało prawdopodobne, bo zdecydowaną większość spraw da się załatwić online).

Może się zdarzyć, że bankomat zablokuje kartę, do której wprowadzono błędny kod. W tym celu konieczne jest skontaktowanie się ze swoim bankiem – tuż po zatrzymaniu karty przez bankomat zadzwoń na infolinię banku i zgłoś zaistniałą sytuację. Konsultant powie Ci, co robić, bo procedura może różnić się w zależności od banku. Może okazać się, że otrzymasz po prostu całkowicie nową kartę. Jak widzisz, zawsze warto zapisać numer bankowej infolinii w swoim telefonie, żeby w przypadku sytuacji awaryjnej nie tracić czasu na poszukiwania.

Krzysztof Gibek
Absolwent socjologii, zaangażowany w tematykę finansów i giełdy, z doświadczeniem w pracy w bankowości. Od ponad 10 lat analizuje produkty finansowe dla młodzieży i studentów, a od ponad 7 lat dzieli się swoją wiedzą na łamach serwisu KontoMłodzieżowe.com.